Prolomit vlny: Zvířata nejsou zboží

02336434.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02336434.jpeg
0:00
/
0:00

Mezi dospělými Čechy a Češkami je dnes okolo 55 % lidí s nadváhou. Více než polovina českých občanů je hezky česky řečeno vyžraných.

Jíme víc, než bychom měli. Jídlo bereme jako samozřejmost a často si ani příliš nelámeme hlavu s tím, jak se dostalo na náš talíř. Mnoho lidí by asi nikdy vlastnoručně nedokázalo zabít prase, málokdo by asi dokázal stáhnout mrtvého vepříka z kůže a málokomu by se chtělo se mu následně hrabat ve střevech. Někomu by třeba dokonce taková krvavá zabíjačka mohla připadat skoro nechutná. Ale šunka z krámu? Pěkně zabalená a čistá? Tu si dáme rádi. Než se ale do téhle šunčičky zakousneme, asi bychom si měli uvědomit, že musel umřít živý tvor, abychom si my mohli nacpat žaludky.

Nechci nikomu nutit, aby se stal vegetariánem nebo veganem. Ale asi bychom se měli občas aspoň zamyslet nad tím, odkud pochází jídlo, které jíme. Doma si hýčkáme své domácí mazlíčky, zároveň jsme ale schopni chovat v obrovských halách bez oken tisíce prasat nebo jiných zvířat, která vnímáme jako zboží, jako výrobní jednotky masa. Tenhle propastný nepoměr v přístupu ke zvířatům mě zaráží. Zvířata nejsou zboží ani věci, zkusme si to uvědomit, až příště budeme vyhazovat do odpadků prošlou šunku z ledničky!