Psychedelika v terapii: Jak nové výzkumy mění přístup k léčbě deprese a úzkosti

6. srpen 2024

Psychedelika představují revoluční nástroj v léčbě psychických onemocnění, ale také v oblasti sebepoznání. Mohou přinášet terapeutické a spirituální zážitky, ale také člověka rozhodit. Roli hrají kontext a prostředí, takzvaný set a setting. Kombinace ceremonií s moderní psychoterapií nabízí nový přístup k péči o duševní zdraví. Balanc, natáčený na Letní filmové škole, navštívil Marek Nikolić, psycholog a neurovědec z kliniky Psyon a Národního ústavu duševního zdraví.

Co jsou psychedelika?

Psychedelika jsou látky, které mění vědomí, percepci, prožívání emocí a myšlení. Mají hodně společného s filtrováním informací, které k nám přicházejí. Lidé často popisují, že při použití psychedelických látek vnímají své tělo a okolí jinak, jako kdyby to bylo poprvé. Tento jev se může dít nejen s fyzickými objekty, ale i s našimi vzpomínkami a představami. To nás přivádí na psychoterapeutickou rovinu, kde se můžeme podívat na traumatické zážitky z nového úhlu. Tyto hypotézy se nyní testují, zda psychedelika mohou fungovat ve spojení s psychoterapií. A už máme důkazy, že tomu tak skutečně je.

Spojují psychedelika spojují psychofarmakologický efekt s psychoterapeutickým potenciálem, který zahrnuje změnu náhledu a prožívání, kterou často hledáme v psychoterapii?

Ano, to je přesně ono. Klasická psychedelika jako psilocybin, LSD a DMT se zkoumají pro své terapeutické účinky. Existují i další látky, jako ketamin a MDMA, které se také zkoumají. Tyto látky mohou způsobit komplexní změny v mozku. Některé z nich dokážeme sledovat, jiné známe z výzkumů na myších, ale lidský mozek je složitější. Psychedelika navozují stav, kdy buňky v mozku stresují do takové míry, že si myslí, že umírají, a započnou procesy, jak se z toho dostat. Tento stav otevírá okno příležitosti, kdy mozek vytváří nová spojení a umožňuje nám najít lepší strategie pro zvládání života.

Různé látky mají různou trvanlivost efektu. Krátké účinky má například psilocybin, delší LSD a ještě delší třeba i ibogain. Čím delší je efekt, tím větší okno příležitosti pro vytváření nových spojení v mozku. Tento zvýšený psychoplastický prostor nám umožňuje vybrat si lepší strategie pro život.

Podcast Balanc na Letní filmové škole v Uherském Hradišti

Takže to znamená, že ten mozek se rozhodí ze svého standardního modu fungování a v tu chvíli je schopen přeučovat se věci?

No, ani ne v tu chvíli, to je na tom zajímavé. Dneska z literatury víme, že ono období trvá zhruba týden až dva. Lidé zažívají zlepšení. Důležitý je čas po podání. Jde o to, jak zkušenost integrujeme, jak budeme pracovat sami na sobě, jak se budeme věnovat našim tématům, který se objevily během sezení. Tam si myslím, že je největší potenciál ke změně. Nechci nikomu říkat hele, dáš si LSD a bude ti hej.

Jak se psychedelická terapie liší od klasické farmakoterapie, konkrétně antidepresiv?

Klasicky máme antidepresiva třeba typu SSRI, která byla vyvinuta v 80. letech a jsou antidepresivy první volby. Když je začneme užívat, zvyšuje se množství serotoninu. SSRI však potřebují zhruba čtyři týdny, než začnou účinkovat, protože musí dojít k molekulárním změnám, jako je snížení počtu 5-HT2 receptorů. Proč to trvá právě tyto čtyři týdny, stále přesně nevíme.

Oproti tomu psychedelika, jako například psilocybin, která se dnes testují i v Česku, mají velmi rychlý nástup účinku. Je fascinující vidět pacienty, kteří přicházejí ráno smutní a zpomalení, ale odpoledne odcházejí plní života, dokonce flirtují se sestřičkami a jdou si dát zmrzlinu. Ten rozdíl je ohromující.

Takže hlavní výhoda psychedelické terapie je rychlost účinku?

Přesně tak. Rychle aktivní antidepresivum začne působit téměř okamžitě. Zatím stále studujeme, jak dlouho tento efekt trvá u různých látek, ale už nyní je patrné, že se jedná o zásadní rozdíl oproti klasickým antidepresivům.

Existuje skupina lidí, kteří jsou rezistentní vůči klasickým antidepresivům. Mohla by jim psychedelická terapie pomoci?

Určitě. Zhruba 60 % lidí reaguje na SSRI pozitivně, i když někdy je třeba změnit lék na druhý či třetí typ, aby se dostavil účinek. U těchto pacientů je zlepšení kvality života zřetelné. Ale pak je tu množství lidí, u kterých klasická léčba selhává, těm říkáme farmakorezistentní. Právě pro ně se začala testovat psychedelika. Pacienti hlásí nejen snížení depresivních symptomů, ale také výrazně lepší kvalitu života. Jeden náš pacient popsal rozdíl tak, že SSRI mu pomohla odsunout prožívání, aby se mohl vyrovnat s problémy, zatímco psychedelika mu umožnila prožívat plně, ať už to dobré nebo špatné, ale celkově žít naplno.

Čtěte také

Kdo by rozhodně neměl psychedelické látky užívat? Jaké jsou kontraindikace?

Tady se dostáváme k technickému problému. Máme určité kontraindikace pro používání psychedelik, což znamená, že nemůžeme tyto látky testovat na některých lidech. Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) to v klinických studiích nedovoluje, protože existují obavy, že by psychedelika mohla vyvolat například psychózy nebo stresové poruchy. Máme data, která naznačují, že by to skutečně mohlo způsobit stresové poruchy, ale nemáme dostatek dat, která by ukázala, zda by to mohlo i pomáhat – právě proto, že tyto studie nejsou povoleny.

Obecně vidíme, že psychedelika mohou spustit psychiatrickou příhodu přibližně u dvou procent populace, což odpovídá procentu lidí trpících psychotickými onemocněními. Pokud bychom všem dávali psychedelika, dvě procenta by mohla mít vážné problémy. Když se však psychedelika používají v kontrolovaném prostředí s psychiatry a terapeuty, může být lepší odhalit problémy dříve, než se objeví v krizové situaci. To je však pouze můj názor.

Poslechněte si celý podcast Balanc o psychedelikách a duševním zdraví.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.