QAnon, konspirační teorie o pedofilních satanistech jako náboženský fenomén?

24. leden 2021

Bizarních konspiračních teorií je plný internet. Jednou z nich je i „teorie“ QAnon o mocných pedofilních satanistech, kteří se neštítí ani kanibalismu. V řadách těchto zvrhlíků mají být špičky americké demokratické strany, hollywoodské celebrity a další známé osobnosti. Ačkoli QAnon vznikl v říjnu 2017, některé motivy, které v sobě spojuje, sahají až do starověku. QAnon v souvislostech přišel do pořadu Hergot! objasnit religionista František Novotný.

Hnutí QAnon je do značné míry fenoménem internetových sociálních sítí. Někteří konspiracisté jsou ale ochotni vstát od svých klávesnic a vyrazit do ulic proti domnělému zlu demonstrovat. Pár z nich bylo rozpoznáno i v davu, který 6. ledna nezákonně vnikl do Kapitolu, aby vyjádřil svůj nesouhlas s výsledkem amerických prezidentských voleb. Nejviditelnějším z nich byl muž s pomalovaným obličejem a kožešinou s rohy na hlavě – Jake Angeli, který je známý pod přezdívkou Q-Šaman.

Logo

Ten ve svých představách spojuje krajně vyhraněný politický postoj s ezoterickými myšlenkami. „Teorie QAnon dokázala na sebe navázat řadu lidí blízkých new age hnutí, což je pro mnoho lidí velmi překvapivé. Lidé, kteří vystupovali jako zastánci ekologické šetrnosti, klimatické šetrnosti, takových těch teorií o Matce Zemi a podobně, tak najednou stáli v té řadě s evangelikály a útočili na Kapitol,“ zmiňuje svébytné myšlenkové propojení František Novotný.

Více pochopitelné je přijetí konspirační teorie QAnon věřícími z řad zmíněných evangelijních křesťanů. Někteří totiž vyznávají učení o tzv. duchovní válce (spiritual warfare). Tu František Novotný popisuje jako neustálý kosmický střet mezi Bohem a Satanem. Tento boj zahrnuje také všechny lidi. „Jsou tady nějací Satanovi spiklenci, kteří tvoří jakési ďáblovo vojsko na Zemi, a proti nim stojí bojovníci dobra a celé je to provázané s  duchovním světem, kde spolu zase válčí andělé a démoni.“

Zajímá vás, jaké historické dědictví v sobě konspirační teorie QAnon nese? Co je to tzv. satanská panika a jak souvisí s fenoménem QAnon? Jak hnutí proměnila pandemie koronaviru a nenaplněné předpovědi? Je pro QAnon Donald Trump spíše biblickým králem Kýrosem nebo Pavlem z Tarsu? A je náboženské myšlení více náchylné přijmout konspirační teorie? Pusťte si celý pořad!

Spustit audio