Rentgen nejen o pádu vlády

Odstupující premiér Mirek Topolánek předává prezidentovi Václavu Klausovi demisi vlády.

Publicistický pořad Rentgen tentokrát nabídl rozbor politické situace po pádu vlády premiéra Mirka Topolánka. Pokračujeme také dalším dílem ze seriálu o protektorátu Čechy a Morava a připomněli jsme si i tibetské události roku 1959.

V úterý sněmovna vyslovila nedůvěru vládě premiéra Mirka Topolánka. Na stranu opozice se při tomto hlasování postavily dvě poslankyně za Stranu zelených a dva poslanci z ODS. Jaké následky bude tato událost mít, půjdeme už letos k předčasným volbám? Na tyto a další otázky odpovídal politolog Jan Kubáček.

Tibet si během března připomněl hned několik smutných výročí. Poté, co byla země v říjnu 1951 obsazena čínskými vojáky, vypuklo 10. března 1959 povstání, které bylo krvavě potlačeno - za tři dny pozabíjela čínská armáda 10 až 15 tisíc Tibeťanů. O týden později, 17. března opustil Tibet i její duchovní vůdce dalajláma - dodnes žije v exilu v Indii. V sobotu 28. března uplyne 50 let od chvíle, kdy byla tibetská vláda nahrazena vládou podléhající komunistům. I 50 let poté Čína pořád odolává mezinárodním tlakům na osvobození této země a její obyvatelé se snaží žít podle svých představ i v mantinelech čínských zákonů a náboženství. Jak se jim to daří, uslyšíte v reportáži Michaely Jendekové, která se na každodenní život okupovaného státu ptala Zdeňka Hrdličky, který v Číně žije a který se rozhodl odjet tibetská výročí prožít do Česka.

Při diskusích o období protektorátu u nás se často zapomíná na velice důležité protagonisty nacistické resistence - žádná politická strana se totiž tak jasně a veřejně neprojevila jako česká šlechta. Proto další díl rentgenové minisérie o protektorátu bude patřit právě jí. Slovo má Veronika Dospělová.