Rentgen o anglicismech v češtině

16. červenec 2009

Spíše odlehčená témata nabídlo další vydání publicistického pořadu Rentgen. Nejprve jsme zjistili, jak je to s poangličťováním českého jazyka, navštívili jsme také unikátní podnik Café Rozmar a připomněli jsme si osobnost umělce Alfonse Muchy.

Anglická slovíčka se v posledních letech masivně vtírají do českého jazyka. Sami si můžete vzpomenout, kdy jste naposledy "čilovali", nebo třeba "očekovali" nějakou akci. Jenže, kdo by si vzpomněl, že i třeba slovo "pádlo" pochází také zpoza kanálu La Manche. Ruku v ruce s poangličťováním našeho jazyka roste i počet odpůrců anglicismů. Jak to ale ve skutečnosti je? Skutečně hrozí zánik češtiny, anebo naopak dochází k jejímu obohacování. To zjišťovala osoba navýsost povolaná: Britka žijící v Česku Rosie Johnston, redaktorka anglické redakce Českého rozhlasu 7.

Okusit ty největší gastronomické rozmary nebo popít dobrou kávu a zároveň podpořit děti odcházející z dětských domovů, přesně to můžete právě od středy v kavárně Rozmar, která byla otevřena v Trojické ulici nedaleko pražského Palackého náměstí. Obecně prospěšná společnost Rozmarýna tak zhodnotila několikaleté úsilí o vybudování první sociální firmy ve svém oboru. Jak se jim to povedlo, zjišťovala Zuzka Rejchová.

14. července uplynulo sedmdesát let od smrti výjimečného umělce, představitele secese Alfonse Muchy. Dnes je v Praze bohužel nejvíce připomínán potisky na tričkách nebo ručnících a jinými předměty pro turisty. Jeho význam a přínos světovému umění je ale obrovský, a proto jeho osobnost představila Veronika Dospělová.

00080217.jpeg
autor: opí
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.