Rentgen říká: Punk je jinde!

11. duben 2012

V pořadu Rentgen jsme se vrátili ke konferenci, která chtěla zjistit, jak je to s národní identitou v českém umění. Připomněli jsme si jednu tragickou událost v uranovém lágru Bytíz. A na závěr jsme se pokusili rozkrýt takřka existenciální otázku: je punk mrtev, nebo ne?

Co je to národní identita? A funguje v českém umění? Jak vnímají českou kulturu cizinci? Na tyto a další otázky hledali odpověď čeští tvůrci a představitelé hlavních kulturních institucí na společném diskusním fóru na Nové scéně. Podobné debaty mají za cíl rozvířit stojaté vody české kultury. Více v reportáži Martina Melichara.

Na Příbramsku jsou dodnes patrné známky rozsáhlé těžby uranu z padesátých a šedesátých let minulého století. V tamních dolech ztratilo zdraví mnoho politických vězňů, kteří byli bez dostatečného vybavení vystaveni radiaci, zimě a hladu. Někteří z nich zemřeli při nehodě na šachtě, jiní na útěku a někteří se prostě zčistajasna propadli pod zem. Jako dva vězni v táboře Bytíz, před 50ti lety. S pamětníkem události Františkem Šedivým, se setkala redaktorka Veronika Ruppert.

Hudební a životní styl punkerů v poslední době trochu zapadnul. Skoro by se zdálo, že tato scéna vymřela. Realita je však jiná. Punkeři sice stárnou, ale rodí se nová generace, která stejně jako jejich rodiče tomuto stylu holduje. Více vám prozradí reportáž Martina Melichara.

autoři: opí , Veronika Ruppert , Martin Melichar
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.