Reportovat z Gazy je náročné, nezájem to ale neomlouvá. Jak vypadá práce válečného novináře?
Probíhající konflikt v Pásmu Gazy v Česku nastoluje debatu o válečné novinařině. Z jedné strany slýcháme, že utrpení civilního obyvatelstva na místě nedostává v médiích prostor, redakce se často brání argumentem, že dění v Gaze je nepřehledné a informace neověřitelné. Kudy tedy do médií informace z válečných konfliktů vlastně tečou? Co ovlivňuje jejich dostupnost? A jak vypadá práce novináře ve válečné oblasti?
Studio Radia Wave navštívil šéfredaktor reportážního webu Voxpot a válečný novinář Vojtěch Boháč. Co z jeho zkušeností ovlivňuje, jak dobře se reportér nebo reportérka na místě konfliktu dostanou k informacím? „Svou roli v tom hraje politika. Na Ukrajině se mnou všichni mluví ochotně a pouští mě na místa, kam by se jiní možná nedostali, protože Česko je velký podporovatel. V mnoha konfliktech mě chránil evropský pas. Akorát když jsem se ocitl na hranici Islámského státu, bylo mi jasné, že tam by mi spíš ublížil.“
Jakou má novinářskou zkušenost z hranic pásma Gazy? „Byli jsme na místě docela naštvaní, protože izraelští vojáci se k nám chovali sice velmi slušně, ale de facto nám znemožnili přístup k jakémukoliv dění. V jiných konfliktech se taky přístup kvůli bezpečí omezuje. Vždycky ale převáží fakt, že je prostě důležité, aby z místa reportovali nezávislí novináři,“ vysvětluje Boháč.
Už vzniklé mediální produkci se v druhé části rozhovoru pak věnuje z pohledu etiky médií akademik Jan Motal. Omezování přístupu novinářům je podle něj v konfliktech poměrně běžné, při současné situaci v Gaze ale nabírá nezvyklých rozměrů: „V souboji se každá strana snaží co nejvíce regulovat svůj mediální obraz, to bych nikomu nevyčítal. Gaza je ale odříznutá od světa na více úrovních, a novináři a novinářky tam navíc čelí ohromnému nebezpečí. To není v pořádku,“ vysvětluje Motal.
Jak jsou boje v Gaze nebezpečné pro novináře a novinářky ve srovnání s jinými válečnými konflikty? Poslechněte si celou Vlnu.
Související
-
Fotka studentů na římse byla přes čáru, říká etik médií Motal
Spolu s šokem z bezprecedentní události se v Česku rozpoutala taky debata o tom, zda je počínání v redakcích správné a jak s citlivými materiály z masové střelby nakládat.
-
Emoce se pořád vrací, mělo to na mě velký vliv, říká o cestě na Ukrajinu fotografka Majda Slámová
„Nikdy jsem u tak vypjaté situace jako teď nebyla. Určitě to na mě mělo velký vliv. I teď zpětně,” popisuje své pocity z cesty na Ukrajinu fotografka Majda Slámová.
-
Jak prožíváme válku na Ukrajině? Každý máme jinou míru hrdinství, říká terapeut Honza Vojtko
„Při krizi je nejhorší být neutrální,“ říká Honza Vojtko. Jak ji emočně prožíváme?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.