Ať se ti něco strašidelného zdá! Jak pracovat se sny k vlastnímu růstu a poznání

13. říjen 2020

„Nejsme pány ve svém domě, i když si to myslíme. Sny mají vnitřní moudrost a inteligenci, která nás vede,“ říká v Balancu Lukáš Karas, lektor práce se sny, který vychází z jungiánské psychologie. Sny jsou dobrým pomocníkem na cestě sebepoznání a seberozvoje, ukazují, co jsme zanedbali a co nechceme vidět. Léčí a přesahují i do duchovní oblasti.

„Sny ukazují stav nevědomí, jak máme strukturovanou mysl a jaký vyprávíme příběh o sobě.“ Lukáš Karas rozlišuje několik typů. Například snové série ukazují vývoj, dějovou linku, mohou se opakovat. Podle toho, jak se měníme a umíme obsah snu přijmout a integrovat do svého života, se může vyvíjet příběh snu. Opakují se třeba sny o tom, že někam jdeme po kolejích. Jednou ale dojdeme na určité místo, u kterého jsou opravdu koleje, a události ze snů budou mít odraz v životě.

sen - žena -dívka

„Ženě se zdá o rande a muž z něho odejde. Řekne si, že všichni muži jsou stejní a opustí ji. Může to být chyba.“ Takový sen může ukazovat na to, že žena má o mužích mylné představy. Třeba má zkušenost s tím, že rodinu muž/tatínek opustil. Nevědomě to pak očekává od všech mužů a bude hledat muže takové, kteří to opravdu udělají. Nebo je k tomu svým chováním bude nabádat a nebude si toho vědoma. To je takzvaný komplexový sen, ukazuje na naše komplexy. Tedy vzájemně propojené psychické obsahy, které ovlivňují naše jednání a jsou nevědomě spojeny s určitým tématem, v tomto případě s muži.

„Sny nemusí být pravdivé, poskytují zážitek, který nás proměňuje.“ Každý jsme se naučili, jak ve světě fungovat. Jací máme být, co je žádoucí. To se liší v každé rodině a místě. Katolická výchova bude určitě jiná než vyrůstání v chudinské rodině v Bronxu, kde je život drsný. Některé vlastnosti, emoce, myšlenky odsuneme do tzv. stínu. V katolické rodině bude spíše trestán vztek, a naopak v tvrdém životě v ghettu empatie, která bude považována za slabost. Podle tohoto přístupu jsou ale tyto věci v nás stejně a chtějí být přijaty, uznány. Proto se začnou projevovat ve snech a dají nám možnost integrovat je do života a stát se celistvějším a zralejším člověkem.

Poslechněte si celý díl Balancu o snech, jejich typech, omylech a výkladu.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka