Spojil influencery a odborníky a jeho videa sleduje 400 tisíc lidí. Sváťa Barek učí o AI jinak

27. červen 2024

Jak může vypadat vzdělávání o umělé inteligenci? Svatopluk Barek se spojil s dalšími influencery a také odborníky a společně vytvořili edukativní projekt #GeneraceAI. Interaktivní online kurz kombinuje video a hry a učitelé ho můžou také zapojit přímo do výuky.

„Ve svých videích se soustředím na sociální nebo společenská témata, politiku a podobně,“ říká influencer, který zprostředkovává témata ohledně AI mladší generaci a svým sledujícím. „Došel jsem k tomu, že by to měla být kombinace sociálních sítí a školy,“ vysvětluje Svatopluk Barek, proč natáčí videa s odborníky a influencery, která doprovází interaktivními úkoly.

„Trénování modelů umělé inteligence je neuvěřitelně energeticky náročné,“ zmiňuje jednu ze zajímavostí s tím, že téma AI je tak široké, že ho učitel může zařadit do jakéhokoliv předmětu. Sváťa se vnímá spíše jako popularizátor tématu a jeho záměrem bylo dát skrze svůj vliv prostor odborníkům.

„Kurz je vytvořený tak, aby ho ve škole mohl pustit úplně kdokoliv,“ říká Svatopluk Barek, kterého na TikToku sleduje více než 400 tisíc lidí.

Jak pracovat s nástroji AI efektivně a eticky? Pusťte si Studovnu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.