Jak používat AI při studiu? Nebát se, nelhat a nekrást, říká odborník na akademickou etiku

21. březen 2024

„Daleko více se budeme setkávat s tím, že texty budou výsledkem spolupráce člověka a nástroje umělé inteligence,“ vysvětluje Tomáš Foltýnek, odborník na AI a akademickou etiku z Masarykovy univerzity. Jak eticky používat nástroje umělé inteligence při studiu?

„Potenciálně vhodnější nástroje jsou ty, které mají jazykový model propojený s databází znalostí,“ říká. Když nástrojům položíme dotaz správným způsobem, dají se využít například při učení na zkoušku nebo literární rešerši.

„Zadáte dotaz nebo téma, ono to vyhledá deset nejrelevantnějších článků a s pomocí jazykového modelu vám poskytne odpověď. V té odpovědí jsou hned odkazy na zdroje, takže si k tomu můžete dohledat další informace a ověřit, že v těch zdrojích jsou a model nehalucinuje,“ popisuje Foltýnek a upozorňuje, že problémem chatbotů bývá právě absence factcheckingu.

„Plagiátorství vznikne, když využijeme jiné zdroje a řádně na ně neodkážeme v situaci, kdy se od nás očekává originální dílo,“ upozorňuje. Kdy a jak použití AI citovat? „Současné přesvědčení je, že bychom nástroje citovat měli zejména v případě, kdy jejich využití ovlivňuje myšlenky a obsah toho dokumentu,“ říká a jako příklad uvádí navržení osnovy nebo vygenerování části textu.

Jak se odhalují plagiáty? Pusťte si celý díl Studovny.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.