„Spoustu informací o nás samotných a našich potřebách máme uloženou v těle,“ říká terapeutka

11. prosinec 2019

O tom, jak může terapie fungovat pro někoho, kdo prošel zhroucením a diagnostikována mu byla porucha přizpůsobení, jste mohli poslouchat v poslední epizodě podcastu Moje terapie. Terapeutka, která v této epizodě vystupuje, má za sebou výcvik v biosyntéze, spočívající především v práci s tělem.

„Jde o hledání jemných impulsů, které nám naše tělo dává,“ vysvětluje Jitka. „Třeba se nám může chtít hned poté, co odezní velké emoce v těle, si přes sebe hodit deku nebo se schoulit do klubíčka. Jiná věc je, jestli to opravdu můžu udělat, nebo na to jen myslet, ale už ta myšlenka je cestou, jak rozumět vlastnímu tělu.“ Podle Jitky jsou lidé v dobrém kontaktu s tělem v dětství, ale později se odnaučí ho poslouchat. „Pro dítě je normální se třeba schoulit do klubíčka nebo chtít se nechat od někoho obejmout. Teď už to neumíme a já tu schopnost s klienty znovu hledám. Aby dokázali přijít na to, co by jim pomohlo, aby se cítili líp.“ Podle terapeutky je v tělu uložena řada informací, které psychiku ovlivňují. „Informace o nás, o naší minulosti, našich příbězích, které si neuvědomujeme. Často se jen divíme, co s námi dělají.“

Čtěte také

Jitka se původně podcastu účastnit nechtěla, v roli terapeuta je podle ní těžké se při natáčení podcastu cítit férově. Nakonec ale souhlasila. „Chtěla to moje klientka, to bylo rozhodující. Měli jsme mezi sebou jasno, že chce říct svůj příběh, a já jsem tu od toho, abych ji podporovala. A to patří k roli terapeuta. Hlavní postava podcastu je Tereza a já jsem ten, kdo ji provází, opora. Nešlo se ale tvářit, že je to o mně. Během celého procesu jsem se musela hlídat, abych v tom nebyla sama za sebe, ale vždycky za terapeutku Terezy. Nemohla jsem si dovolit zklamat její důvěru, protože na ní je to postavené.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.