Svůdkyně, světice a agentky s povolením zabíjet. O knize Hebrejky s Janem Fingerlandem

20. listopad 2022

Jaké příběhy skrývají biblické postavy jako Salome, Máří Magdaléna nebo Ester? A jaké místo má v Bibli tajemná Lilit? To odhaluje nová kniha Hebrejky. Napsal ji a do Hergot!u přišel představit publicista, politolog a autor podcastu Předvařená Bible Jan Fingerland.

Kniha se v jednotlivých kapitolách zaobírá jednadvaceti ženami z Bible a zkoumá je například prizmatem etnologie, historie literatury nebo psychoanalýzy. „Já sám jsem si chtěl při psaní spoustu věcí ujasnit. Nejenom o konkrétních ženských postavách, ale taky o tom, jak lze Bibli číst mimonábožensky.“ Přibližuje Jan způsob, jakým k Bibli přistupoval.

Jan Fingerland: Hebrejky

V Bibli Jan často nachází zrcadlící se postavy. Jedním z příkladů je Ester, která se v příběhu objeví díky Vašti, první králově ženě. Ta totiž neposlechne králův rozkaz přijít na hostinu. „Je to velice feministická postava, protože se odmítne producírovat před cizími chlápky. Chrání tak svoji i královu důstojnost, protože ten je evidentní násoska a hlupák.“ Vašti je proto králem zapuzena a na její místo nastoupí Ester. „Ta je opatrnější, neodmítá antifeministickou strukturu společnosti, ale umí v ní operovat.“ Tyto dvě ženy jsou tak podle Jana vzájemně protikladné a navzájem se osvětlují.

Jak se z cudné Zuzany stal erotický objekt? Jsou Hebrejky feministická kniha? Co biblickým ženám přidává rabínská tradice? Chystá se pokračování Hebrejek? Dozvíte se v Hergot!u.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.