Universum: Rudá, nikoli modrá fakulta
Donášelo se, vyhazovalo a kádrovalo. Běžný obrázek doby totality v ČSSR. Režim pohltil také univerzity a jedním z nejdůležitějších míst byla Filozofická fakulta UK. Do historie téhle instituce a po stopách akademických konfidentů se obrací publikace Náměstí Krasnoarmějců 2. Učitelé a studenti Filozofické fakulty UK v období normalizace. V úterý byla tématem Universa Radia Wave.
Před rokem 1968 byla Filozofická fakulta Univerzity Karlovy jedním z důležitých center pražského jara. Po srpnových událostech se ovšem situace začala rychle měnit a fakulta se brzo „normalizovala“ do podoby spořádaného marx-leninského vzdělávacího centra.
Filozofická fakulta byla jedním z ideově nejvíce zasažených ústavů Univerzity Karlovy. Donášelo se, vyhazovalo, ale přesto u mnoha učitelů převažoval závazek k oboru než k čistému kádrovému profilu.
K poměrům na FF UK v období let 68–89 se obrací skupina studentů v publikaci Náměstí Krasnoarmějců 2. Učitelé a studenti FF UK v období normalizace. Tři ze sedmi autorů této publikace byli hosty Universa Radia Wave. Pavel Cyprich si povídal s Katkou Volnou, Klárou Pinerovou a Jakubem Bachtíkem.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka