Universum: Slam poetry učí zbavit se ostychu

30. leden 2018

Málokterá škola své studenty učí jak prezentovat svou práci nebo obecně vystupovat před lidmi. Ani vychozená univerzita tak není zárukou schopnosti prodat vlastní myšlenku, případně odprezentovat výsledky výzkumu. „Lidé často neumí předat ty informace, které mají nastudované. Slam pomáhá formovat myšlenky a zároveň odbourává ostych,“ vysvětluje Filip Koryta, mistr České republiky ve Slam poetry za rok 2017.

Slam poetry je zjednodušeně soutěž v recitování autorského textu, ve které výkon vystupujících hodnotí diváci v sále. V Olomouci patří už několik let mezi předměty vyučované na univerzitě a v Plzni o zavedení stejného předmětu uvažují. Seminář by škola mohla nabídnout například studentům pedagogických oborů. „Ta erudice tam je, ale oni neví jak to předat. A slam v tom může pomoct. Budoucí učitelé tím získají sebevědomí pro prezentaci informací,“ vysvětluje Koryta.

Na české scéně se podle Filipa pohybuje asi padesát slamerů, dalších zhruba 200 už si vystupování zkusilo. Někteří z nich občas vyrazí na základní školy a srkz slam poetry pomáhají dětem překonávat sociální bariéry a mít radost z prezentování sebe sama. „Nejde jen o to umění, ale třeba o to si psychicky ulevit. Skrze slam se melancholický introvert umí na chvíli proměnit v cholerickýho extroverta. Najednou v sobě objeví něco, co netušil, že v sobě má,“ upřesňuje Koryta.

Poslechněte si celý rozhovor!

autor: nol
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka