V životě nám schází skromnost, vděčnost a trpělivost, říká terapeutka pro rodiče Pavla Koucká
Už v roce 1969 přišel izraelský psycholog a dětský terapeut Haim Ginott s termínem helicopter parenting, který popisuje rodiče, zejména matky, jako helikoptéry, které neustále krouží nad svými dětmi. V posledních letech ho vyvažuje fenomén zvaný pomalé rodičovství, slow nebo simplicity parenting.
Zatímco matka helikoptéra je „stepfordská panička“ v manažerské sukni, pomalá matka prostě žije pomalu a jednoduše, takže v praxi neklade velké nároky ani na sebe, ani na své děti.
Ve změti možných cest, kterými se jako rodiče a lidé ubíráme, razí česká psycholožka Pavlína Koucká vlastní koncept, který nazývá „uvolněné rodičovství“. Pod tímto názvem vydala knihu, pořádá terapeutické skupiny, semináře a přednášky a mimo to pracuje v azylovém domě pro ženy a vede vlastní soukromou praxi nejen pro rodiče.
Muži mají podle Pavly Koucké nejčastěji úzkost z toho, že na sebe uvázali hypotéku. Po narození dítěte jsou většinou jediní, kteří mají v rodině příjem, a musí řešit i rostoucí finanční nároky rodiny, dost často druhou prací. Zároveň se chtějí věnovat rodině, ale reálně na to nemají čas. Ženy jsou zase přetížené péčí o děti a o rodinu, protože děti na nich vlastně visí čtyřiadvacet hodin denně.
Automatky: Být dobrá máma dnes nestačí, nároky jsou obrovské
Marek Herman je známý lektor osobního rozvoje. Proslavil se zejména jako autor knihy Najděte si svého marťana. Je pedagog, rozvedený, má dvě dospělé dcery a výše zmiňovanou knihu napsal právě díky své vlastní rodičovské zkušenosti. Do Automatek přišel hovořit o tom, jak se vyrovnat s chybami, kterým se ve výchově dětí dá jen těžko vyhnout.
„Děti nemůžete ošidit a práci také ne. A tak jsou oba dva rodiče čím dál více frustrovaní a vyčerpaní a postupně se odcizují. Pokud mají dobrý vztah, tak odcizení unese možná měsíce a možná roky, ale potom dochází ke krizi. A tak chodí lidé na terapii, a když se terapie daří a lidé se přibližují k sobě, tak mi pak po čase pláčí, jak to bylo krásné, když bydleli v pronajatém jedna plus jedna. Hmotné statky nás stojí tolik energie a času. Abychom si udrželi standard, který jsme měli před dětmi, obětujeme vztah, rodinu a zejména vlastní život. Já sama dost často vzpomínám na klasické křesťanské hodnoty, jako je skromnost, vděčnost, trpělivost. To se dnes moc nenosí a myslím si, že nám to způsobuje mnoho potíží,“ dodává psycholožka, která je sama nevěřící.
Poslechněte si celé adventní zamyšlení o rodičovství s Pavlou Kouckou v posledním díle Automatek!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.