Zlatovlásky, venuše a rozcuchané vdovy. Symbolika vlasů pohledem etnologa

24. listopad 2022

„Úpravám vlasů se věnují všechny kultury na světě. Je to zásadní věc pro první dojem z člověka,“ říká Martin Rychlík, etnolog a autor knihy Historie vlasů. V rozhovoru s Lindou Bartošovou popisuje skryté významy za různými účesy nebo barvami vlasů. „S vlasy se čarovalo, zaklínalo, sídlila v nich magická síla. Zároveň byly vždy statusovým symbolem.“ Poslechněte si, jaké staré rituální funkce vlasů dodržujeme i dnes a z čeho vzešly známé stereotypy ohledně krásných vlasů.

Představa, že ženy mají dlouhé vlasy a muži jsou nakrátko, neplatí globálně. Třeba v Africe je to přesně naopak. U některých středoafrických etnik například nosí muži dlouhé paruky, s příčesky z ostříhaných kadeří svých manželek. A v Oceánii mají ženy hlavu dohola,“ popisuje Rychlík.

Poslechněte si, jak vypadaly nejstarší středoevropské účesy nebo jak ženské účesy ovlivnila první vlna feminismu. A pusťte si také celý díl Krásy o ženách, které nezapadají do stereotypních představ o krásných vlasech.

autoři: Linda Bartošová , Veronika Ruppert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.