Zlatovlásky, venuše a rozcuchané vdovy. Symbolika vlasů pohledem etnologa

24. listopad 2022

„Úpravám vlasů se věnují všechny kultury na světě. Je to zásadní věc pro první dojem z člověka,“ říká Martin Rychlík, etnolog a autor knihy Historie vlasů. V rozhovoru s Lindou Bartošovou popisuje skryté významy za různými účesy nebo barvami vlasů. „S vlasy se čarovalo, zaklínalo, sídlila v nich magická síla. Zároveň byly vždy statusovým symbolem.“ Poslechněte si, jaké staré rituální funkce vlasů dodržujeme i dnes a z čeho vzešly známé stereotypy ohledně krásných vlasů.

Představa, že ženy mají dlouhé vlasy a muži jsou nakrátko, neplatí globálně. Třeba v Africe je to přesně naopak. U některých středoafrických etnik například nosí muži dlouhé paruky, s příčesky z ostříhaných kadeří svých manželek. A v Oceánii mají ženy hlavu dohola,“ popisuje Rychlík.

Poslechněte si, jak vypadaly nejstarší středoevropské účesy nebo jak ženské účesy ovlivnila první vlna feminismu. A pusťte si také celý díl Krásy o ženách, které nezapadají do stereotypních představ o krásných vlasech.

autoři: Linda Bartošová , Veronika Ruppert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.