13 sebevražedných hovorů denně. Hledáme s dětmi lepší řešení, říká Kateřina Lišková z Linky bezpečí

2. říjen 2024

„Narůstají úzkostné stavy, poruchy příjmu potravy. Děti mají pocit, že jejich problémy nemají řešení a mají touhu takový život nežít. Přemýšlejí, jestli by se jim neulevilo, kdyby tu nebyly. Není to primárně touha zabít se, ale spíš ulevit si od něčeho těžkého,“ říká Kateřina Lišková, vedoucí odborných služeb Linky bezpečí. Právě sem volá čím dál víc dětí a dospívajících s myšlenkami na sebevraždu.

„Pro rodiče je to velmi ohrožující a nepředstavitelné, život je pro nás totiž pořád to nejvíc,“ popisuje Kateřina. „Někdy děti jednají zkratkovitě, nemají žádný plán. V tu chvíli rodiče vlastně nemají šanci něco vypozorovat nebo nabídnout pomoct. Zkratkovité jednání vede často k tomu, že sebevražda je dokonaná. Člověk nedá svému okolí šanci, aby mu nabídlo pomoc.“

Linka bezpečí podle dat z minulého roku řešila 13 hovorů se sebevražednou tematikou denně. „Ten nárůst je děsivý a v současné době je to nejčastější téma, které s dětmi řešíme. Nadpoloviční většina je ale tematika myšlenek – děti mají tunelové vidění a myslí si, že jejich situace nemá řešení. Daří se nám rozšířit jim obzor, přicházíme společně na možnosti, co dělat. Společně dojdeme k tomu, že sebevražda není ta cesta,“ přibližuje Kateřina práci na Lince. „A nevolají k nám všechny děti z České republiky, je tedy spousta rodičů, kteří náročné situace sami zvládají skvěle,“ dodává.

„Nárůst psychických potíží jsme pozorovali už dávno před covidem.“ Poslechněte si rozhovor s Kateřinou Liškovou, která vede odborné služby na Lince bezpečí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka