22 rad z roku 2022. Jak bydlet, zařizovat, stavět a cestovat za architekturou. A jak z toho mít radost

28. prosinec 2022

Vybrali jsme nejrůznější rady, návody a hacky, které v Bourání letos pronesli naši hosté. A které by byla škoda nechat zmizet s rokem 2022.

Matěj Hunal a David Neuhausel u čerstvě dokončené novostavby

Prodat byt v paneláku a postavit si místo něj dům? Odstěhovat se někam daleko? Anebo naopak kultivovat jeho betonové přednosti panelového bytu. Obojí je možné a v Bourání to doporučovali Ondřej Palenčár a Matěj Hunal s Davidem Neuhauslem.

Ondřej Palenčár před domem pro rodiče

Také jsme zbourali klišé, že když někde jsou záclony, není to architektura. Bytový textil, deky, záclony a polštáře chválily v Bourání Anežka Podzemská z ateliéru Durch Duo a Olina Kahle ze Smart Walls. A mluvili jsme taky s Lucií Amosse a slovenským ateliérem Grau, kteří mají společného to, že se nebojí barev.

Filmová architektka Lucie Amosse před svou roubenkou

Dále jsme si připomněli různé cestovatelské tipy: kam za architekturou v Berlíně a kam ve Švýcarsku a na Slovensku. A na závěr padla také důležitá životní rada. „Aby měl člověk pocit hravosti a radosti, to je podle mě hodně důležitý,“ říkal v Bourání architekt Miroslav Masák, který letos oslavil devadesátiny. Je to univerzální životní rada zkušeného architekta a také přání z Bourání do dalšího roku.

Poslechněte si architektonické a životní rady, které jsme dostali v letošním Bourání.

Spustit audio