Aby se písně nevyplašily. Odešel hudebník a mystik Oldřich Janota
Minulý víkend zasáhla českou alternativní scénu tragická zpráva o odchodu písničkáře, básníka a věčného hledače tajemství Oldřicha Janoty. Jeho unikátní a svébytný přístup k tvorbě i životu byl a je inspirací pro generace hudebnictva i posluchačstva, nás ve Špíně nevyjímaje. Rozhodli jsme se proto zabloudit do živoucích krajin jeho hudebního díla a zavzpomínat společně s Jarou Tarnovskim a Emilem Prachařem.
„Na písně, které vznikaly, byl zvědavý, chtěl je nechat klubat, bez moderování věcí hned od začátku, byl to úplně jiný přístup než na jaký jsem byl do té doby zvyklý. Byl neuvěřitelně pokorný, bez nějakého mentorství,“ popisuje Emil Prachař, basák kapel Vole nebo K**** Češi, období, kdy s Oldřichem Janotou zkoušel.
Pro Oldřicha Janotu byla škatulka „písničkář“ příliš malá, ať už si vzpomeneme na ranou tvorbu ještě v kapele Pentagram, experimentování s Fiedlerem a Richterem, meditativnost spoluprací s Irenou a Vojtěchem Havlovými nebo spirituálně hravé skladby uskupení Ora Pro Nobis. Šel svou vlastní cestou, jinou než jeho folkoví souputníci, hrával v čajovnách, na farách i na punkových či jiných akcích, kam se vypravoval vlakem jen s kytarou a před vystoupením se kolikrát často toulal okolní krajinou.
„Oslovil mě hlavně jako básník, on se snažil jak v hudbě tak i v té poslední fázi i s textem pracovat tak, aby překračoval zažité hranice, pracoval s textem fragmentárně, hledal limity slova a ta určitá neuchopitelnost je mi velmi blízká,“ dodává hudebník Jara Tarnovski, který mimo jiné Oldřichovi každoročně organizoval zimní vystoupení v pardubickém Divadle 29.
Jakou podobu nabíraly často jeho koncerty a živá vystoupení? A jaká byla dnes již legendární básnická dílna pod hlubočepskou V čem se ukrývá největší kouzlo jeho tvorby? Jaké hudební polohy za svůj život vystřídal? Která období si ceníme nejvíc a která byla nejradikálnější? A jaké bylo s ním hrát? Poslechněte si celou špíní vzpomínku na Oldřicha Janotu ze záznamu!
Související
-
Jára Tarnovski dává v High Five lekci z hudebních dějin i teorie
Když hudebník a dramaturg pardubického Divadla 29 Jára Tarnovski mluví o albech, která ho inspirovala, odkrývá nám s analytickou precizností skryté roviny třeba i z...
-
Takhle zní umírající harmonium. Pražská čtveřice Tábor o zkoušení v pokoji a debutové nahrávce
Kapela Tábor před nedávnem vydala své debutové album s názvem Liebe, přestože před nedávnem proběhly informace o tom, že pravděpodobně končí.
-
Oldřich Janota na Guestlistu
Alternativní experimentátor, písničkář s nezaměnitelným výrazem, vytrvalý inovátor, básník, fejetonista. Taková označení se nabízejí při snaze pojmenovat osobnost O...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.