Adiktoložka Fišerová: V Česku má problém s alkoholem přes milion lidí, je provázaný se společností
Od začátku měsíce v Česku probíhá již 8. ročník akce Suchej únor, který svým účastníkům pomáhá prověřit jejich vztah k alkoholu. „Češi měli vždy vřelý vztah ke konzumaci vína nebo piva. Je to něco, co k nám kulturně patří. Je to hodně provázáno s naší společností, s tím, jak trávíme volný čas. Alkohol je u nás hodně dostupný. Teprve nedávno jsme řešili, že by měl být v hospodách nějaký levnější nápoj než pivo,“ říká Kristýna Fišerová z Národní linky pro odvykání.
Podle výzkumu, který s kampaní Suchej únor realizovalo Ministerstvo zdravotnictví, má v Česku problém s nadužíváním alkoholu přes jeden milion lidí. „Existuje míra tzv. nízkorizikového pití, které z dlouhodobého hlediska přináší nízké zdravotní následky. To je pro ženu jedna sklenice vína nebo jedno pivo denně a dvojnásobné množství pro muže. Během týdne by ovšem měly být alespoň dva dny, kdy člověk vůbec nepije alkohol,“ doplňuje Fišerová.
Příklady, jak s alkoholem bojovat, by si Česko mohlo brát ze zahraničí. „Například ve Velké Británii je větší míra kontroly věku u lidí, kteří se jdou napít. Pořádají se zde akce se zaměřením na péči návštěvníků nočního klubu. Starají se o dostupnost pitné vody nebo zón, kde si návštěvník může odpočinout. V Česku se to teprve začíná řešit,“ komentuje Fišerová.
Mezi rizikové skupiny uživatelů alkoholu patří i ženy v těhotenství nebo na mateřské dovolené. „V těhotenství není žádná míra alkoholu, která by pro plod byla bezpečná. Ženy často několik prvních měsíců nevědí, že jsou těhotné. Pokud se v této době žena napije, může tím dítě ohrozit. Pokud se tedy snaží otěhotnět, měla by alkohol úplně vynechat,“ říká Fišerová.
Kristýna Fišerová je vedoucí konzultantů Národní linky pro odvykání. Ta poskytuje bezplatné služby na pomoc se závislostí na alkoholu, kouření, hazardních hrách nebo nelegálních látkách. Volat můžete na číslo 800 350 000 vždy od pondělí do pátku mezi 10. a 18. hodinou. Linka je anonymní.
Které skupiny uživatelů alkoholu jsou nejohroženější? Jak akce Suchej únor probíhá a proč je dobré si ji vyzkoušet? Poslechněte si celý rozhovor s Kristýnou Fišerovou z Národní linky pro odvykání.
Související
-
Pokud se ještě nerozvinula těžká závislost, je možné kontrolované pití alkoholu, říká psycholožka
Konzumace alkoholu je v naší společnosti běžná, tolerovaná a často nadměrná.
-
Autorka Zápisníku alkoholičky: V Česku je bohužel divné nepít
„Je to paradox. V léčbách se tráví dost času nad tím, jak alkohol odmítat. Myslím si, že je to jen u nás v České republice. Například v severských zemích jsou také...
-
Kde se bere potřeba opíjet se na silvestra do němoty. Existuje bezpečný vztah k alkoholu a k drogám?
„V naší kultuře je tolerance alkoholu velmi vysoká. Z toho pramení velká rizika podceňování alkoholu,“ říká v Balancu adiktolog a ředitel NEO Centra – psycholog Aleš Kuda.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.