Africký fotbal má obří potenciál, ale nemůže ho naplnit. Jak vypadá šampionát ve stínu tragédie?

28. leden 2022
Tribuna

Africký pohár národů stojí trochu stranou zájmu domácích médií. Je to škoda, protože právě v těchto dnech se v Kamerunu hraje fotbalový turnaj, který svou nepředvídatelností zastiňuje slavnější šampionáty světa a Evropy. Je africký fotbal na vzestupu a dočkáme se jeho úspěchu na mezinárodní scéně?

Zatímco například české fotbalové soutěže ještě mají zimní přestávku, v Kamerunu se pořádá největší svátek afrického kontinentu, tedy Africký pohár národů. Letošní ročník se bohužel neobešel bez velké tragédie, kdy před osmifinálovým zápasem domácích „Lvů“ zahynulo osm fanoušků a desítky příznivců byly zraněny.

„Šlo o obrovské organizační selhání,“ říká Martin Vait. „Některé zdroje mluví o tom, že problémem byl nedostatečný počet vchodů na stadion v Yaoundé, což se zmiňovalo i v souvislosti s tragédií v Hillsborough (kde v roce 1989 zahynulo 96 fotbalových fanoušků),“ doplňuje.

Čtěte také

Po sportovní stránce rozhodně není nouze o překvapení. „Největší favorit šampionátu Alžírsko absolutně nečekaně vyhořel. Neprohráli pětatřicet zápasů v řadě, tady skončili už ve skupině. Africký pohár národů je nepředvídatelný, i v tom je jeho kouzlo,“ míní Martin, kterého baví sledovat i Evropanům takřka neznámé výběry jako Komor nebo Súdán. 

Nabízí se i otázka, zda některý z výběrů uspěje i na půdě mistrovství světa, kde zatím žádná reprezentace z Afriky nepřekonala čtvrtfinále. Může se to změnit už letos na podzim na šampionátu v Kataru? „Aby uspěla, musí mít země hodně obyvatel, hlad po fotbale, peníze, infrastrukturu a dobré trenéry. Poslední tři faktory v minulých dvaceti letech mají jen západoevropské státy. To je to, co rozhoduje,“ myslí si Martin, podle kterého to tedy na velký průlom afrického fotbalu na mezinárodní scéně zřejmě v nejbližší době nevypadá.

Africký pohár národů je v plném proudu. Svátek fotbalu probíráme v novém díle sportovního magazínu Tribuna.

autoři: Martin Vait , Vojtěch Jírovec , Vojtěch Ondráček
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.