Agresoři na silnicích. Proč se z někoho za volantem stává hrozba pro sebe i okolí?

15. listopad 2022

„Řízení auta může zesilovat některé rysy naší osobnosti, u každého se to liší,” říká v Balancu psychoterapeut a psycholog Tomáš Zuda. Jestli jezdíte autem, určitě jste zažili nepříjemné situace, například troubení, vybržďování a hněv. Každý, kdo jede rychleji, je šílenec, kdo jede pomaleji, neumí řídit. Řízení některým lidem mění chování. Co auta říkají o naší osobnosti?

„Auto je laboratoř, je zde snazší pozorovat a projevovat emoce.“ Při řízení je člověk často sám. To znamená i sám se svými emocemi a myšlenkami. Zesílit je může spěch a stres. Ostatní řidiči najednou zdržují, dělají chyby. V našich očích řídí špatně. Možná to vypovídá více o nás, nevíme přesně, co druzí svým chováním vyjadřují.

V autě můžeme také zažívat pocit bezpečí, jsme zamčeni a obklopeni konstrukcí. I to může podporovat změny chování, přitom jízda autem je jedna z nejnebezpečnějších situací, do kterých se běžně dostáváme.

Čtěte také

„Auto, ve kterém jedu, ovlivňuje způsob jízdy.“ Neznamená to nutně, že všichni v silných a drahých autech se chovají jako piráti silnic. Ale pro mnohé je, mimo radosti z jízdy, automobil i statusovým symbolem. Může vysílat do světa zprávu o naší moci, úspěchu, síle, ale také nejistotě a hostilitě. Projevuje se to třeba i v parkování. Co si pomyslíte o člověku, který na chodníku na blikačky zaparkoval své drahé velké auto? A co když tam stojí malé a obouchané, co vás napadne? Kdo je arogantní jedinec a kdo spěchal a neměl jinou možnost?

„Všímám si, že když někdo špatně jede, často drží telefon.“ O sobě se můžeme dozvědět také mnohé z toho, co při řízení děláme. Posloucháte dynamickou hudbu a nutí vás jet rychleji? Když se někdo věnuje při řízení mobilu, výrazně to zvyšuje riziko nehody. Také jsou lidé, kteří by nikdy nesedli za volant pod vlivem psychoaktivní látky, unavení nebo po užití léků. A jiní na to ani nepomyslí a říkají si, že jedno pivo přece nevadí. Auto je zkrátka laboratoř, kde se projevuje a je možné zkoumat mnohé z naší osobnosti.

Poslechněte si celý rozhovor o tom, jak řízení zesiluje a mění naši osobnost.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.