O pořadu Brrrap

Rapová série Brrrap je podcast, který se zajímá o to, co se honí rapperům v hlavě, když nedrží mikrofon v ruce. Za jaké kariérní rozhodnutí by si rappeři nafackovali? Kdo by se chtěl dostat do hlavního proudu a kdo raději stojí na okraji? A co jim řekla máma, když přišla na to, že dělají rap?

V roli autora je tu hudební fanoušek Jakub Šíma, který se snaží samplovat témata, zážitky a názory, které jsou důležité pro hudbu i obyčejný život. A nebojí se zeptat na věci důležité i bizarní. V každém díle se dozvíte nejen to, co formuje osobnost a charakter jednotlivých hudebníků, ale i to, jak se vyrovnávají se slávou, neúspěchem i vlastními ambicemi. Brrrap se snaží zachytit příběhy, které mohou být stejně tvrdé jako zranitelné, stejně absurdní jako pravdivé.

Podcastová série Brrrap, jejíž první run startoval v září 2020, pokračuje od ledna 2021 dalšími díly a s týdenní periodicitou postupně nabídne další čtyři nekonvenční rozhovory s osobnostmi české rapové scény:

Icy L

Člen kolektivu dvojlitrboyzz ve svých textech rozvíjí nekompromisnost legend Supercrooo, stejně jako živelnost, kterou mu na pódiu i za mikrofonem mohou kolegové jenom závidět. K jeho oblíbeným tématům patří vzdávání pocty bizarním postavám televizní zábavy a on sám jen málokdy zapomene zmínit svůj sudetský původ.

Annet X

Když vyšel první singl z debutového alba Až budu velká, chci být Aneta Charitonová, bylo jasné, že se tady děje na české poměry něco neobvyklého. Annet X, původně wunderkind českého internetu, která se prosadila jako bloggerka i youtuberka, aby svoji internetovou stopu posléze smazala, se vydala cestou hudební dlouhověkosti. Ve spolupráci s producentem Radimem natočila Annet X desku, která na místní scéně díky světovému zvuku nemá příliš obdoby, a v rozhovoru prozradila, jak se liší její náctiletá a dospělá osobnost.

Karlo

Zakládající člen labelu Milion+ dokáže velmi úspěšně nabourávat představu o zavedeném archetypu rappera. Kromě hudby je aktivní také jako fotograf, má široký kulturní přehled a na rapu mu vadí machismus, který sám vnímá jako zbytečnou a otravnou pózu. V rozhovoru přišla řeč nejen na numerologickou symboliku čísla tři, která provází jeho tři sólová alba, ale také na to, z čeho vychází rozhodnutí na domácím labelu a jak k nim jeho členové dochází.

MC Gey

Mistr absurdního humoru MC Gey úspěšně zrekonstruoval rodinný dům na moravském venkově, z okna se spokojeně dívá na rozlehlou zahradu, a když mluví o české scéně, dostane se k tomu, že už ho vlastně ani nic neštve. Místo toho se pouští do tvorby beatů a opět se zavírá do své pracovny, kde mu ze zdí visí obrazy, které maloval jeho děda. MC Gey je sice přeborník v urážení lidí, ale zdá se, že nový materiál bude hrát na mnohem vážnější strunu.

Násilník

Rapper, pankáč, aktivista a experimentální bezdomovec, který v žebříčku dobře utajených rapových klenotů drží nejvyšší příčky. Neustálé eskapády se v jeho textech prolínají s nesmlouvavými názory i absurditou a nadsázkou. Násilník je vyznavač nejistoty a neustálého hledání. Měl ale někdy vůbec na výběr?  

Orion

Nejstarší český rapper, bohém a člen kapely PSH je stále jedním z nejvytíženějších českých rapperů. Nabízí tak ideální vhled do toho, jak se žije a stárne s rapem, jak se hudbou bavit i po téměř třiceti letech ve hře, nebo o tom, jak se za tu dobu může změnit hodnotový žebříček. Je důležitější úspěch nebo zdraví? A jak se smířit sám se sebou?

Hellwana

Nadějných rapperek je na české scéně jako šafránu a Hellwana mezi svými vrstevníky hudebně jasně vyčnívá. Její předností je nejen angličtina jako rodný jazyk, ale také to, že kromě rapování se nebojí zpěvu a má široký záběr rozprostírající se od neo-soulu až po grime. Kam až sahají její ambice? A proč by rappeři ocenili, kdyby je holky nakopaly do koulí?

James Cole

Rapový solitér, který nejprve pobouřil a navždy proměnil scénu jako polovina dua Supercrooo stojící za albem Toxic Funk, aby se v další kariéře vydal do tolika různých směrů, že to velká část fanoušků nedokázala rozdýchat.  V jeho hudbě se potkává postava rapového fracka, filosofa, sexuálního maniaka i milujícího otce a nikdy není dopředu jasné, která z nich má navrch. Co si myslí o tom, když jej trolí jeho vlastní fanoušci? A co to je rapové deka?

O autorovi:

Když chodil Jakub Šíma na druhém stupni základky se studiovými sluchátky na uších, ostatní se po něm nechápavě otáčeli. Dlouhé noci strávené na samotě u lesa s připojením k internetu mu poskytly dost času na objevování mainstreamových i obskurních zákoutí rapu. Při jednom z cigár v podloubí alma mater mu tehdejší spolužák Honza Bárta  ̶  s obočím pozdviženým nad znalostí rapperů divných a ještě divnějších  ̶  zasel myšlenku o hudbě psát. Od té doby jste jej mohli potkat na stránkách časopisu Fullmoon nebo jako pravidelného hosta v pořadu Scéna s Mary C na Radiu Wave.

Autor: Jakub Šíma
Dramaturgický pimp a konzultace: Aleš Stuchlý
Zvuk: Jaroslav Pokorný
Vizuál: Jakub Bachorík

Další pořady

 • Pod kontrolou

  Pod kontrolou je podcastová série o antikoncepci, sexu a vztazích. Ve třech dokumentech sledujeme, jak otázka kontroly početí ovlivňuje životy a vztahy sedmi mladých lidí.

 • Kompot

  Hodina s tím nejsladším z populární hudby i současné společnosti.

 • Bourání

  Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

 • Prolomit vlny

  Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.