Čas nejsou peníze, čas je náš, abychom ho žili, říká britská spisovatelka Carolyn Steel
Carolyn Steel, architektka, urbanistka a autorka knih Hladové město a Sitopie, se zabývá propojením mezi jídlem a urbanismem. Je tvůrkyní konceptu sitopie, který spojuje význam řeckých slov pro jídlo a místo, a reprezentuje způsob, jak jídlo formuje naše životy. Prostřednictvím zkoumání cesty potravin městem odhaluje vliv na politiku, ekonomiku, klima a náš vztah k přírodě. Dokazuje tak, že hodnota jídla by měla být v centru našeho myšlení.
„Na každou důležitou otázku, kterou si pokládáte o tom, co je to vlastně dobrý/spokojený život, nebo jak bychom mohli žít lépe, se můžete podívat právě optikou jídla. Jde o to si uvědomit, že naše životy jsou zásadně utvářeny jídlem, zásadněji než jakýmkoliv jiným činitelem, který formuje naše životy. A proto můžeme jídlo používat jako objektiv, kterým se dívat na svět,” vysvětluje Carolyn Steel. „A nutno podotknout, že žijeme ve špatné sitopii. A důvodem je, že si přestáváme vážit jídla,” dodává.
„Dominantní étos posledních padesáti let je pracovat tvrdě, pracovat víc, vydělat peníze, zbohatnout, zbohatnout ještě víc, a pak budeme mít dobrý život. No a najednou jsi v důchodu, vyčerpaná, s náběhem na srdeční příhodu a celý život jsi neměla čas se nadechnout. To je přece šílený život. Tahle neustálá práce, kterou si pak lidé kompenzují tím, že mají dvě dovolené ročně, kdy se letí spálit na Maledivy. Náš hodnotový systém je úplně mimo, a to, alespoň podle mě, musíme změnit,“ říká autorka knihy Sitopie.
Proč je živá půda nenahraditelná? Je podle Carolyn Steel veganství globální odpovědí na změnu klimatu? A jak lidem pandemie pomohla znovuobjevit čas? Poslechněte si nový díl podcastu Vlna.
Související
-
Indické zemědělství dokáže pohnout globální stabilitou, říká indolog Krejčík
Země kontrastů s populací blížící se 1,5 miliardy lidí nedávno slavila úspěšnou misi na Měsíc, stejně tak se ale asi šestina jejích obyvatel potýká s podvýživou.
-
Ekologičtí jsme, i když nadáváme na Gretu. Ekobytí od Timothy Morton nevrší další fakta
Ekologie může být otravná. Omezování, měření, ochrana a taky hodně strašidelných faktů. Nemusíme být ekologickými aktivisty. Ekologické bytí se totiž týká nás všech.
-
Sedni si na zadek a pozoruj. Jak šetřit zdroje i práci? Permakultura může být i v kanceláři
Kateřina Horáčková je jednou z osobností tuzemské permakulturní scény. Jak se jí daří kooperovat s ostatními obyvateli jejího pozemku a co je to vlastně permakultura?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.