Cestovat a kreslit. Ilustrátorka Barbora Žižková o tom, jak vystihnout cestovatelské zážitky

28. listopad 2021

Japonsko, Mexiko nebo Thajsko patří mezi země, kam se vydala mladá ilustrátorka a výtvarnice Barbora Žižková. V cestovatelském magazínu Radia Wave vypráví o pavoucích, japonských restauracích i mexických světluškách.

Barbora Žižková začala ilustrovat cestopisné knihy poprvé při práci na Letušce z economy, po ní následovaly další tituly v různých nakladatelstvích. Některé kombinují fotografie a ilustrace, některé mají pouze ilustrace s limitovaným spektrem barev.

Zároveň rozvíjí svoji cestovatelskou, průvodcovskou i ilustrátorskou zálibu v Japonsku a dalších asijských zemích. V Thajsku pracovala na nástěnné malbě v novém hotelu, v Česku obsluhovala v japonských restauracích a snažila se místní kulturu poznat s místními a zevnitř.

„Trhací“ průvodce Japonskem

„Díky knižním projektům, jako je Stopařův průvodce zeměkoulí nebo Mexikopedie, jsem dostala chuť napsat a pracovat na vlastním projektu a pracuju tak na průvodci po Japonsku, který se zaměřuje na kulturní antropologii a fenomény japonské kultury,“ říká Barbora Žižková s tím, že její kniha by měla výrazně reflektovat různá roční období a co během nich jde v Japonsku zažít.

Knihy ilustrované Barborou Žižkovou

A také by měla mít formu umožňující vyjmout potřebné listy a vzít si tedy na cestu jen požadované části knihy. Během pandemie si připravila mapu plně pokrytou body, které ještě v Japonsku chce navštívit.

Vystihnout příběh

Jak říká, vždy se snaží vystihnout příběh autora nebo autorky. Během příprav druhého dílu Mexikopedie Evy Kubátové například navštívila Mexiko a v cestovatelském magazínu Radia Wave vypráví o setkáních se světluškami, městě Oaxaca a barvách a chutích Mexika.

Podívejte se na tvorbu Barbory Žižkové na jejím webu nebo instagramu. Poslechněte si kompletní záznam pořadu Casablanca se zážitky z Mexika, Japonska a dalších zemí.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související