Cyklistická útěcha pro neúspěšné: Španělská Vuelta přinese masakr v kopcích i experiment se štěrkem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Simon Yates, vítěz Vuelta a España 2018

Třetí vrchol cyklistické sezony již mocně tluče na dveře. Proč nemá španělská Vuelta tak výsostné postavení jako francouzská Stará dáma a italské Giro? Skutečně se jedná o závod neúspěšných a nešikovných? A jaké turbulence přinesl letošní přestupový trh profesionálním cyklistům, případně komu hrozí úřad práce? Svět galusek rozebírá nový díl Tribuny.

„Po dvou třítýdenních závodech a bezpočtu těch týdenních a jednodenních přece jen nějaká únava přichází nejen na ty jezdce, ale i na lidi, kteří cyklistiku sledují,“ vysvětluje Vojta Jírovec příčiny, které španělskou Vueltu staví do pozice trpěného podzimního dítěte. Nejmladší sourozenec jarního Giro d’Italia a bombastické Tour de France trpí nejen podzimním termínem, ale také charakterem závodu těch neúspěšných. Právě cyklisté, kteří se výrazně neprosadili na předchozích velkých závodech, mají ve Španělsku šanci si spravit své renomé.

Z českých cyklistů se pokusí o etapové vavříny zabojovat Zdeněk Štybar, jediný český zástupce v téměř dvousethlavém pelotonu. Největší šance by měl mít bývalý cyklokrosař v andorské etapě, kde na závodníky čeká téměř čtyřkilometrová jízda po šotolině. Španělští organizátoři si od nezpevněného povrchu v jednom z nejmenších států světa slibují zvýšení atraktivity a nepředvídatelnosti závodů. Mnozí s trasou ale budou mít již bohaté zkušenosti. „Ne nadarmo právě v Andoře bydlí spousta cyklistů, protože kamkoli jedete, jste hned v horách,“ připomíná Vojta Jírovec.

Ve hře ještě byla účast dalších dvou zástupců české cyklistické školy, ale ani Jan Hirt, ani Petr Vakoč se do konečných nominací svých stájí nedostali. Jejich šance výrazně utnula skutečnost, že již nebudou ve stávajících týmech pokračovat. Právě přestupová politika výrazně zasahuje nejen do života profesionálních cyklistů, ale přímo do průběhu závodů. Jezdci totiž vyjednávají o nových smlouvách v průběhu sezony, zároveň ale nesmějí zveřejnit, do jakého týmu přestupují. 

„Závodníků, kteří mohou překvapit, je poměrně hodně a myslím, že Vuelta dostojí své pověsti toho nepředvídatelného a velmi útočného závodu. Těch favoritů je skutečně hodně,“ říká na téma tipování konečného vítěze Vojta Jírovec. Ekvádorec Richard Carapaz, kterého osobně favorizuje, ale nakonec celkový triumf nezíská. Podle posledních informací se jeho tým Movistar rozhodl, že do závodu nenastoupí. Osudným se mu stala zranění z cyklistické exhibice pouhý týden před Vueltou.

Proč se o cyklistické Vueltě mluví jako o závodu neúspěšných? Jaké šance má jediný český zástupce v pelotonu Zdeněk Štybar? A může někdy někdo v budoucnu překonat sprinterské rekordy legendárního Usaina Bolta? Nejen světu profesionální cyklistiky, španělské Vueltě a turbulentnímu přestupovému trhu se věnuje nový díl Tribuny.

 

Spustit audio

Odebírat podcast

Související