Diskriminace je drahá a neefektivní, řešme nerovnost v přístupu ke vzdělání, říká sociolog Dan Prokop

28. leden 2020

Chudoba a exekuce, nerovné vzdělávání a rostoucí populismus v Česku. Tyto problémy rozebírá v nové knize s názvem Slepé skvrny sociolog Dan Prokop. „Když určité menšině zabraňujete získat dobré vzdělání, zabraňujete jí ve snažení. Diskriminace vede k tomu, že lidé necítí výsledky vlastní snahy,“ říká Dan Prokop. Je přesvědčený, že nerovnost v přístupu ke vzdělání se každé společnosti dlouhodobě prodraží.

Čtěte také

Kniha Slepé skvrny je sestavená z textů, které začaly vznikat už v roce 2013. Dana Prokopa tehdy vyprovokovala kampaň některých politických stran, podle které u nás téměř neexistovala chudoba a chudých v Česku bylo nejméně v Evropě.

„Tehdy se využívaly některé nedokonalé ukazatele měření chudoby, aby se obhájilo její neřešení. V reakci na to jsem psal o tom, že různé formy chudoby zasahují až 40 procent populace,“ říká Dan Prokop, podle kterého je v Česku dlouhodobě nejvíc bitá nižší střední třída a menšiny.

V knize Slepé skvrny, která vyšla před pár dny, nezůstal Dan Prokop jen u popisu problémů. Nabízí také řešení, která by podle jeho názoru situaci zlepšila. Poslechněte si, jaká a jak na jeho návrhy reagují politici.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.