Finalista Ceny Chalupeckého Pavel Sterec realizuje umělecký výzkum virtuální antropologie

6. srpen 2015

Ve vysílání Radia Wave vám postupně představujeme všech pět finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2015. Tentokrát si poslechněte, jaká témata ve své práci otevírá Pavel Sterec a s čím jde do finále nejprestižnějšího českého ocenění pro umělce do 35 let. Spolu s ním jsou letošními finalisty Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová a Pavla Sceranková.

Na prezentaci v rámci doprovodného programu 555 zavedl Pavel Sterec brněnské publikum do laboratoře virtuální antropologie na Masarykově univerzitě. „Zabývají se digitalizací kosterních pozůstatků i podoby živých osob. Jsou schopní rekonstruovat původní podobu nálezů, ale třeba i díky svým datům přesně rozpoznávat osoby na kamerovém záznamu.“ Pro finální výstavu, která bude mít vernisáž 30. září, pracuje s daty z této laboratoře: „Zajímá mě, co všechno se vlastně do materie lidských pozůstatků otiskne, co vše je vlastně o člověku možné zpětně vyčíst.“

Pavel Sterec je ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého už podruhé, předchozí nominaci získal v roce 2011. Studoval v několika ateliérech Akademie výtvarných umění a momentálně je doktorandem Ateliéru fotografie na UMPRUM. Po ukončení studia má v plánu plynule přejít na druhou stranu akademické sféry. Od září povede Ateliér intermédií na Fakultě výtvarných umění v Brně. Bude klást důraz na to, aby nešlo jen o vychovávání úspěšných umělců: „Najít nějaké objektivní kritérium uměleckého úspěchu je velmi těžké, je to často velmi relativní. Umělecké školy otevírají široké spektrum různých možností osobní kariéry, od umělců a kurátorů přes teoretiky, kritiky, DJe, lidi, kteří se zaobírají výstavním designem, a tak dále. Chtěl bych, aby si studenti umění našli nějakou smysluplnou pozici ve společnosti. Zajímá mě také nabourávání dichotomií oblastí jako věda a umění nebo politika a umění.“

03445255.jpeg

Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.