Firmy chtějí lidem přidat, ale spíše symbolicky, říká analytik Tomáš Ervín Dombrovský

1. září 2022

Zatímco do letošního léta české firmy hodně nabíraly, kvůli tlaku zvyšujících se nákladů se předpokládá, že k dalšímu rozšiřování svých řad o nové zaměstnance budou přistupovat spíše opatrně. „Nad podzimem visí obrovský otazník, ale apokalypsu v podobně zhroucení trhu neočekáváme. Předpokládám, ačkoliv firmy šlápnou na brzdu, masivní propouštění nejspíše nenastane,“ mírní ve Finančáku temné vyhlídky analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský.

Kromě možných budoucích scénářů probrali moderátoři Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec s hostem také to, jestli právě současná doba je ideální, pokud si člověk chce říct o zvýšení platu. Zdá se, že ano: z čerstvých dat společnosti LMC vyplývá, že přidat svým zaměstnancům chce více než polovina firem. Podle Dombrovského ale tento nárůst jen stěží pokryje inflaci a bude spíše symbolický.

Výše mzdy je podle Dobrovského do velké míry dána ochotou zaměstnanců posouvat se. „Díky tomu, že mají možnost vyrůst, se dostanou k zajímavější práci i penězům, říká a upozorňuje, že většina lidí se profiluje až v práci. Týká se to především absolventů humanitních a ekonomických oborů.

Kolik lidí chce využívat možnost pracovat částečně doma? Jaké pozice jsou nejžádanější? Zlepší vaši spokojenost možnost vzít si do práce psa? A jak často může člověk měnit zaměstnání, aniž by to vypadalo divně v životopisu? Poslechněte si nový Finančák s Tomášem Ervínem Dombrovským.

Spustit audio