Housing First už dávno není jen Brno. Princip Bydlet především pomáhá lidem v čím dál více městech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy byt - bydlení - oslava

„Tenhle rok je boomem Housing First v Česku,“ říká ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák. Principy Housing First, tedy Bydlení především, jsou u nás známé hlavně díky pilotnímu brněnskému projektu. Současná koalice ale projekt ve stávající podobě ukončila, a tak by se mohlo zdát, že v Česku tento přístup neuspěl. Ve skutečnosti zavádí tyto principy do svých sociálních služeb víc než 20 měst. Ve Spotu se podíváme, jak pomáhají lidem v nouzi v Liberci a Praze.

„Už teď víme asi o 20 městech, která začínají HF praktikovat, třeba Praha, Jihlava, Otrokovice a další, a asi 15 by mělo začít příští rok,“ vysvětluje Lesák. Nezapojují se jen velká města, ale i malé obce a také neziskové organizace jako Člověk v tísni, Armáda spásy nebo Naděje, které ještě před časem váhaly. Inspirací je podle Platformy většinově úspěšný projekt v Brně, který momentálně stagnuje především z politických důvodů. Pobídkou je i výzva Ministerstva práce a sociálních věcí, které letos vyčlenilo na rozvoj Housing First 150 milionů.

Pomoc lidem na dně

Už několik let se snaží zapojit principy Housing First do svých sociálních služeb také v Liberci. Podle náměstka primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivana Langra (Starostové pro Liberecký kraj) už město ubytovalo víc než 20 lidí. „Se třemi klienty jsme se ale museli rozloučit. I to k tomu patří, průměrná úspěšnost těchto služeb ve světě se pohybuje kolem 85 % a to splňujeme.“ Město by rádo pomohlo s bydlením ještě většímu počtu potřebných, například seniorům, rodinám na ubytovnách nebo lidem s postižením, ale nemá dostatečný počet bytů. V 90. letech se totiž Liberec zbavil většiny svého bytového fondu a dnes v podstatě žádné volné byty nemá.

Projekt považuje Langr za úspěšný, i když se vyskytují také problémy. Město musí sledovat hlavně platovou morálku ubytovaných lidí. „Někdy může jít o nekázeň klienta, ale ani platová morálka státu není úplně příkladná, některým lidem chodí třeba doplatky na bydlení pozdě,“ upozorňuje Langr. Služby fungující na principu Bydlet především vyžadují také intenzivní sociální terénní práci, i s tím musí obce podle Langra počítat. Jinak ale ostatním městům vzkazuje, že pokud je systém dobře nastaven, tak se není třeba Housing First bát. „Jsem zastáncem pečující obce. Tam, kde nestačí trh a vlastní síly jedinců, tak tam musí nastoupit veřejná správa. Pomáhat lidem, kteří leží na dně a už si sami nepomohou, by měl být její úkol,“ uzavírá Ivan Langr.

byt - bydlení

Žádné dítě na ubytovně

„Ukazuje se, že nejlepším řešením situace ohrožených lidí je pronajmout jim byt, aby měli pocit domova, a pak s nimi řešíme další problémy,“ vysvětluje radní pro oblast bydlení Adam Zábranský (Pirátská strana), jak chce magistrátní koalice v Praze pomáhat lidem v bytové nouzi. Magistrát by chtěl přednostně pronajímat byty rodinám a seniorům z ubytoven. „Změnili jsme pravidla pro pronajímání bytů, aby byli preferováni lidé v závažné bytové nouzi,“ říká radní. „Dříve existovala celkem přísná omezení. Byl například vyžadován nějaký minimální příjem a to předem vylučovalo nejohroženější skupiny.“

Magistrát chce také co nejvíce prohlubovat spolupráci s městskými částmi. Už teď intenzivně spolupracuje s Prahou 1, 3, 7 a 10, o spolupráci nově požádala také Praha 22 a Zábranský očekává, že se brzy ozvou i další. Adam Zábranský také upozorňuje, že sociální bydlení je jen jedním segmentem městského bydlení. Velká poptávka je i po bydlení pro určité profesní skupiny, jako jsou učitelé nebo policisté. „Stát není schopen zajistit jim odpovídající platové ohodnocení, takže pronájem bytu je benefit, který je potřeba,“ vysvětluje Zábranský.

„Když to funguje ve světě, není důvod, aby to nefungovalo v Česku.“ Jaké jsou konkrétní zkušenosti z Liberce? Hrozí běžným nájemníkům městských bytů v Praze vystěhování? Jaká je budoucnost Housing First v Česku? Dozvíte se v audio podobě magazínu Spot.