„I v kanceláři jsem máma.“ Jak se žije ženám, které rodičovskou vyměnily za práci?

29. leden 2020

„Prvního září, to si budu vždycky pamatovat, jsem vyrazila poprvé do práce na poradu. Věděla jsem, že budu za chvíli zpátky. Úplně mě to ale sundalo. Šla jsem s brekem, věděla jsem, že dělám něco špatně,“ vypráví Bára. Do práce nastoupila, když bylo její dceři šest  měsíců. Jak se mají ženy, které se vrátily do zaměstnání a malé děti svěřily do péče svým partnerům?

Pavla a Barbora

Barboře už je lépe. Odchod do práce první den sice nevyšel podle plánu, ale všechno se zlepšilo hned po pár hodinách. „Vrátila jsem se domů, viděla jsem, že je všechno v pořádku, že Josefína je v klidu, veselá, šťastná. Nějak se to zaběhlo a funguje to,“ říká Barbora. I Pavlína svěřila svého tehdy ročního syna do péče manželovi. Pochybnosti měla jen těsně před plánovanou výměnou rolí, prý hlavně proto, že se bála měnit už zaběhlý režim. Nepochybovala ovšem, že její muž rodičovskou zvládne. „V tomhle mám v manžela velkou důvěru, naopak jsem si říkala, že se tomu dítěti může ulevit. Chlap nebazíruje na některých věcech, dítě si to s ním víc užije, vyblbnou se,“ vysvětluje Pavla a dodává, že nejvíc se jí po synovi stýská, když někde vidí jiné dítě. „To mě hrozně zpřítomní, říkám si pak, že jsem blbá máma, když tady ta maminka s dítětem je.“  

Čtěte také

Barbora i Pavla se každopádně shodují na tom, že práce je v mnoha ohledech občerstvující. A u některých kamarádek se často setkávají se závistí. „Já bych taky chtěla něco dělat, ty se máš,“ říkají Barboře známé. „I když je hodně náročné se celý den věnovat Josefíně, pak v noci pracovat a v jednu ráno nastoupit na další šichtu, když se dcera probudí. Zároveň člověk může odvádět pozornost k něčemu jinému, než je dítě. Je hrozně příjemné odejít myšlenkami, a pak se k dítěti vrátit. Také to, že vytvářím práci, která je ohodnocená nejen finančně, je pro mě hodně důležité. Posiluje to moje osobní, ale i mateřské sebevědomí.“

Jak se na pracující matky dívá okolí? A jak se vlastně k jejich rozhodnutí staví děti? Poslechněte si Houpačky o zaměstnaných mámách s Barborou a Pavlou.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.