Jak to chodí na vejšce? Nepřeceňte své síly a říkejte si o pomoc, radí spolužáci
„Trvalo mi nějakou dobu zvyknout si na jiný režim,“ říká moderátor a student žurnalistiky Jan Dlouhý o nástupu na vysokou. „Máš den, kdy máš školu od osmi, pak jiný den od čtyř odpoledne, nebo máš den, kdy školu nemáš vůbec,“ vysvětluje. Ve Studovně si společně s moderátorkou Anetou Štokrovou zavzpomínali na své začátky na vysoké a přidali i pár ověřených tipů.
„Vypíchl bych time management,“ říká Honza s tím, že je důležité naplánovat si rozvrh a nepřecenit síly. „Myslete taky na to, abyste měli čas se naobědvat, vyspat se a mít čas pro sebe,“ upřesňuje. „Nebuďte na sebe tak tvrdý a nesrovnávejte se tolik s ostatníma,“ radí.
Čtěte také
„Stresovalo mě, když jsem třeba nevěděla, co a jak se zaklikává v systému,“ dodává Aneta a doporučuje být se spolužáky ve spojení v různých chatech a skupinách. „V tomhle mi hodně pomohlo být ve skupinových chatech, kde jsem viděla, že spolužáci řeší úplně ty samé problémy,“ popisuje. „Je důležitý si říkat o pomoc a nebát se zeptat,“ potvrzuje Honza.
Co Anetu a Honzu překvapilo na vysoké, čeho se obávali a s čím nejvíc bojovali? Co by doporučili sami sobě a čerstvým prvákům? Pusť si nejnovější díl Studovny.
Související
-
Jak na zkouškový? Spánek, pohyb, dechové techniky a meditace, radí Petr Bouška z Balancu
,,Když jsem poprvé v životě zažil úzkosti, nepoznal jsem to. Nevěděl jsem, co to úzkost je,” říká Petr Bouška, který na Radiu Wave moderuje seberozvojový magazín Balanc.
-
Není těžké naučit se na zkoušku, ale pracovat se stresem, říká student práv
Vysokoškolský student Ondřej Kaška zažil jak studium v Brně, tak v Praze. Jak vypadá jeho současné studium pražských práv?
-
ADHD, stres a úzkosti. Co trápí vysokoškoláky a jak si pomoct?
Jak jsou na tom studující s duševním zdravím? Do Studovny přišel lékař a výzkumník Matěj Kučera společně s psycholožkou a výzkumnicí Andreou Včelákovou z NÚDZ.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.