Pochybnosti jsou přirozené a zdravé, imposter syndrom už ne. Jak najít svůj směr?
Jak najít, v čem jsme dobří, a podpořit zdravé sebevědomí? Co když mě studium už nenaplňuje? Ve Studovně jsme s lektorkou Denisou Dědičovou probrali, jak překonat pochybnosti a hledat to, co nás baví.
„Nejlepší je analyzovat to, co mě baví a u čeho zapomínám na čas a také to, v čem jsem fakt dobrá a mám na to třeba i zpětnou vazbu. Nemusejí to být jen schopnosti a dovednosti, ale třeba i přístup k věcem,“ říká lektorka a konzultantka Denisa Dědičová a doporučuje si vše sepsat na papír.
„Do věku 25 let se hodně vnímáme přes zpětnou vazbu, proto jsme zranitelní a to může to být komplikované,“ popisuje nelehké hledání odpovědí na otázky jako kdo jsem, jaké jsou moje schopnosti, dovednosti a silné stránky.
,,Doporučuju si k tomu vzít svou fotku a popsat, kdo na té fotce je,“ vysvětluje a dodává, že pomáhá napsat si také úspěchy, kterých jsme dosáhli, díky čemu se nám to podařilo a co jsme se museli naučit. „Může to být třeba, že jsem udělala řidičák nebo umím skočit šipku do vody, cokoliv. Jde o to, že jsem na sebe pyšná, že jsem to překonala a zvládla,“ říká Denisa Dědičová.
Jak zvládnout pochybnosti a co je to syndrom podvodníka? Jak se prezentovat na pohovoru? Pusť si celý díl.
Související
-
Za půl roku vám nic neuteče. Jak na studium, stáž nebo cestování v zahraničí?
Se Studovnou jsme vyjeli přímo za studenty a studentkami a na Budějovickém majálesu jsme společně s organizací Díky, že můžem uspořádali debatu na téma svoboda cestovat.
-
Jak se efektivně učit? Vysvětlujte učivo nahlas vlastními slovy, radí mentor Honza Kohut
„Nejhorší je začít, ale pokud už něco málo uděláme, často zjistíme, že to není tak hrozné a uděláme toho mnohem víc, než jsme si původně mysleli,” říká mentor Honza Kohut.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.