Pochybnosti jsou přirozené a zdravé, imposter syndrom už ne. Jak najít svůj směr?

15. srpen 2024

Jak najít, v čem jsme dobří, a podpořit zdravé sebevědomí? Co když mě studium už nenaplňuje? Ve Studovně jsme s lektorkou Denisou Dědičovou probrali, jak překonat pochybnosti a hledat to, co nás baví.

„Nejlepší je analyzovat to, co mě baví a u čeho zapomínám na čas a také to, v čem jsem fakt dobrá a mám na to třeba i zpětnou vazbu. Nemusejí to být jen schopnosti a dovednosti, ale třeba i přístup k věcem,“ říká lektorka a konzultantka Denisa Dědičová a doporučuje si vše sepsat na papír.

„Do věku 25 let se hodně vnímáme přes zpětnou vazbu, proto jsme zranitelní a to může to být komplikované,“ popisuje nelehké hledání odpovědí na otázky jako kdo jsem, jaké jsou moje schopnosti, dovednosti a silné stránky.

,,Doporučuju si k tomu vzít svou fotku a popsat, kdo na té fotce je,“ vysvětluje a dodává, že pomáhá napsat si také úspěchy, kterých jsme dosáhli, díky čemu se nám to podařilo a co jsme se museli naučit. „Může to být třeba, že jsem udělala řidičák nebo umím skočit šipku do vody, cokoliv. Jde o to, že jsem na sebe pyšná, že jsem to překonala a zvládla,“ říká Denisa Dědičová.

Jak zvládnout pochybnosti a co je to syndrom podvodníka? Jak se prezentovat na pohovoru? Pusť si celý díl.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.