Je normální najít štěstí i jinde než ve vlastních dětech, říká terapeutka o dobrovolně bezdětných

4. září 2019

V Česku každý desátý potenciální rodič nechce mít děti. Podle demografů bude zastánců dobrovolné bezdětnosti přibývat. Se socioložkou a autorkou knihy Fenomén bezdětnosti Hanou Haškovou a rodinnou terapeutkou Kateřinou Kolářovou jsme diskutovali o důvodech, které lidi vedou k rozhodnutí nemít děti, i o důsledcích tohoto životního kroku.

„Ti, kteří děti nechtějí, bývají inteligentní lidé, kteří přemýšlejí nad vzorci, které jim společnost zaryla pod kůži,“ říká rodinná terapeutka Kateřina Kolářová. Dodává, že pokud sami dokážeme poctivě přiznat, co nás vede k rozhodnutí nemít děti, je úplně v pořádku nacházet naplnění a štěstí jinde.

Čtěte také

„Rodičovství v Česku je silná norma. Nemít žádné dítě znamená být mimo normu,“ vysvětluje socioložka Hana Hašková, která se bezdětností v Česku dlouhodobě zabývá. I z tohoto důvodu je podle ní v Česku tak běžná domácnost s jedním dítětem, kdy se rodiče snaží naplnit normu a zároveň mít co nejvíc prostoru pro sebe.

Zásadní pro rozhodnutí nepořídit si dítě je podle Haškové soulad mezi partnery, někdy taky nejde ani tak o rozhodnutí, jako spíš o shodu okolností. „Kvůli vysokým nárokům na vzdělání a další věci mladí zakládání rodiny oddalují. Někdy pak už pro rodičovství zkrátka nezbude prostor,“ dodává Hašková.

Má smysl odkládat rodičovství na lepší časy? A litují dobrovolně bezdětní v pozdějším věku svého rozhodnutí? Poslechněte si celou debatu v novém díle Houpaček.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.