Káva, čaj a smysl života: Jak nám rituály pomáhají přežít postmodernu?

18. květen 2025

Co se skrývá za každodenními zvyky, jako je ranní káva nebo nedělní setkání v hospodě? Jsou to jen návyky, nebo mají hlubší význam? O tom, jaký vliv mají rituály na náš každodenní život, vztahy i hledání smyslu v době, která často zpochybňuje vše tradiční, jsme mluvili s Pavlem Kopečkem – vysokoškolským pedagogem z Univerzity Palackého v Olomouci a autorem knihy Člověk a slavení – rituály v postmoderní společnosti.

Ještě v 19. století označoval pojem „rituál“ téměř výhradně náboženské úkony. Dnes je jeho význam mnohem širší. Podle Pavla Kopečka lze rituály chápat jako klíčovou lidskou činnost, která má tři základní charakteristiky: pravidelnost, hodnotový obsah a transformační potenciál. „Rituál se pravidelně opakuje, je nositelem hodnot, které v člověku vyvolávají emoční zážitek, a zároveň má ambici člověka proměňovat – skrze prožitek a zkušenost,“ vysvětluje Kopeček.

Rituály ale dnes nejsou jen doménou náboženství nebo velkých společenských událostí. Existují i rituály individuální, rodinné, přechodové, sociální nebo kulturní. I zdánlivě obyčejné nedělní posezení v hospodě podle Kopečka nese hlubší význam. Nejde jen o konzumaci piva – ale o projev přátelství, který vyjadřujeme tím, že si na druhé uděláme čas.

Jak se tedy rituály vyvíjejí v postmoderní společnosti, která je často vůči tradici a duchovním strukturám skeptická? Proč se lidé některým rituálům spíše vyhýbají a jaké nové formy individuálních rituálů naopak vznikají? A jak se v dnešní sekulární kultuře proměňuje role křesťanských rituálů? Dozvíte se v Hergot!u.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.