Každá sebevražda je úplně jiná, říkají autoři knihy Ti, kteří se rozhodli

6. říjen 2024

Proč si člověk v určitém zlomovém okamžiku sáhne na život? Nová kniha etnoložky Aleny Lochmannové a soudního lékaře Miroslava Šafra zpracovává toto téma doposud nevídaně důkladným a poutavým způsobem. Oba autoři přišli v rámci Hergot!u povyprávět o práci, která začala už před 10 lety sběrem dopisů na rozloučenou.

„Postupem času nám materiál pod rukama začal bobtnat,“ vzpomíná Miroslav Šafr na momenty, kdy se záběr knihy začal rozšiřovat o další a další aspekty jevu. „Popravdě jsme nečekali, že to nakonec bude taková bichle.“

Kniha Ti, kteří se rozhodli

Originální je už samotné uspořádání knihy. Po zevrubném úvodu zasahujícím hluboko do historie nebo šokujícím stostránkovém bloku fotografické dokumentace kniha věnuje velký prostor rozhovorům s koronery, lékaři nebo policisty. Nejsilnější je ovšem finále. Právě dopisy na rozloučenou, pokaždé trochu jiné a originální, odhalují kromě rukopisu ovlivněného emocemi nebo pravopisnými zvláštnostmi i poslední úvahy těsně před hranicí smrti. Mezi nimi jsou i úvahy náboženské.

Alena Lochmannová, Petr Wagner a Miroslav Šafr

„Objevuje se myšlenka směřování za někým, kdo už zemřel. A nemusí to být nutně partner,“ vysvětluje Alena Lochmannová. „Setkáváme se také s odkazy na peklo v souvislosti s uvědomováním si viny plynoucí z dokonaného činu odchodu ze světa.“

Je sebevražda sobecká, jak se často říká? Panují i jiné předsudky ohledně tohoto jevu? Jak zařadit třeba protestní sebeoběť Jana Palacha nebo Jana Zajíce? Poslechněte si celý Hergot!

autor: Petr Wagner
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.