Když jsem na porodním sále viděla její slzy, začala jsem se bát, že nám to dítě nedá
„České právo náhradní mateřství neupravuje. Smlouva, ústní nebo písemná, není vymahatelná. Navzdory tomu, že právníci tyto dohody s rodiči sepisují, navzdory tomu, že kliniky tyto dohody vyžadují, jsou úplně k ničemu. Je to osnova, co se bude dít. Ale když jedna nebo druhá strana ty podmínky nesplní, je to nevymahatelné. Právně je matkou ta, co dítě porodila,“ říká Silvie. Před časem jí a jejímu muži porodila dceru náhradní matka.
Silvii se narodila dcera. Kvůli nemoci ale bylo jasné, že žádné další děti mít nemůže. „Už v průběhu těhotenství jsem začala přemýšlet nad tím, jak půjdeme dál. Naši náhradní matku jsem nakonec našla na Facebooku,“ vzpomíná Silvie. „Velkou roli hrála intuice. Dost často se objevují podvodnice. Ze zoufalých rodičů vymámí peníze a pak zmizí. My měli to štěstí, že jsme jedno vlastní dítě měli a nikam jsme nespěchali.“
„Náhradní matky jsem si prověřovala, na sociálních sítích, ve vyhledávačích, Dá se snadno najít, že je někdo v insolvenci nebo v exekuci, to bylo pro mě znamení, že tudy ne. A na sociální sítě si někteří lidé dají prostě všechno,“ říká Silvie.
Čtěte také
Je na náhradním mateřství něco právně problematického? A jak je to s odměnou? „Surogátní mateřství není nijak zlegalizováno, ale není zakázáno. Je to šedá zóna, která se děje a všichni o ní vědí. My jsme se s náhradní matkou domluvili na částce, kterou jí budeme kompenzovat dobu, po kterou bude těhotná. Byla v pracovní neschopnosti a my jsme dopláceli rozdíl mezi výplatou a neschopenkou. Přispívali jsme na jídlo, šaty, vitamíny, cesty k lékaři. To všechno se smí. Veškeré peníze, na kterých se dohodnete, ale musíte zaplatit do porodu. Pokud byste zaplatili náhradní matce něco po porodu, bude to posuzováno jako trestný čin obchodování s dětmi,“ vysvětluje Silvie.
„Když jsem na porodním sále viděla její slzy, začala jsem se bát, že by nám to dítě nemusela dát. Byla jsem dlouho přesvědčená o tom, že až porodí, už ji nikdy nechci vidět, abych to v sobě mohla uzavřít. Chtěla jsem přetrhat všechny kontakty. Ale nestalo se to. Vídáme se a když například dcera slavila první narozeniny, byla náhradní matka na oslavě. Je součást našeho života,“ popisuje.
Co se děje po narození? Jak vypadá proces vzdání se rodičovských práv a adopce? Jaké nástrahy na zájemce o surogátní mateřství číhají? Poslechněte si Houpačky.
Související
-
Umíme vypiplat dítě, které se narodí ve 23. týdnu. Je to ale v jeho zájmu? ptá se neonatoložka
„Snažíme se, aby i předčasně narozené děti mohly mít po narození adaptaci na těle matky a ne v inkubátoru,“ říká neonatoložka Blanka Zlatohlávková.
-
Jestli žena zažívá potrat třetího vymodleného dítěte, chci to vědět, říká porodní bába
„I k potratu, stejně jako k porodu, je třeba mít někoho, o koho se budeme moct opřít. Ať už je to pátý týden, nebo čtyřicátý,“ říká porodní bába Alžběta Samková.
-
Na první konzultaci s lékařem nebyla přítomná žádná naděje. Padaly věty, že nemůžeme dělat vůbec nic
„A najednou se před vámi otevře černá jáma a vy spadnete na úplné dno,“ vzpomíná Lenka Hajgajda na moment, kdy se dozvěděla, že její syn má Angelmanův syndrom.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.