Když jsem odcházela po ambulantním porodu se synem v náruči, byla ze mě nepřemožitelná hrdinka
Lucie Havlová se rozhodla přivést na svět svého druhého syna ambulantně. Už několik hodin po porodu nemocnici spolu s ním opustila. „Cítila jsem se nepřemožitelná, jako hrdinka. Kráčela jsem kachní chůzí se synem v náruči chodbou, kterou mě před pár hodinami přivezli na vozíku, protože jsem nebyla sama schopná jít. A uznání jsem cítila i do personálu,“ vypráví Lucie.
Co Lucii k rozhodnutí o ambulantním porodu vedlo? „I když jsem měla po prvním porodu zaplacený nadstandard, v porodnici jsem se vůbec nedokázala zregenerovat. Kdykoli mi syn dal prostor si zdřímnout, do pokoje někdo přišel – zkontrolovat mě, zkontrolovat dítě, vytřít podlahu, zeptat se, jestli chci kojící čaj nebo jestli chci syna koupat,“ vyjmenovává Lucie.
Čtěte také
„Za čtyři dny se mi představila jedna asistentka, jediná řekla svoje jméno. Říkala jsem si, že si klidně může kdokoli vzít bílý plášť a přijít do porodnice, kde mu všechny matky ukážou prsa,“ směje se.
„Když jsme přijeli domů, byl tam můj starší syn. Vrhl se k miminku a nanosil mu svoje hračky. Byla tam moje sestra. Věděla jsem, že to tam spolu zvládnou, a šla jsem si v klidu lehnout. Další dny jsme pořád spali, byli jsme spolu. Měla jsem čas se věnovat staršímu synovi, cítila jsem se odpočatá,“ popisuje Lucie.
„U zdravotníků jsem se nesetkala s nikým, kdo by zpochybňoval moje rozhodnutí. Téma to bylo spíš pro rodinu.“ Poslechněte si Houpačky s Lucií Havlovou, která se rozhodla pro ambulantní porod svého syna.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.