Musíme se víc věnovat duševnímu zdraví studentů, říká nová rektorka Karlovy univerzity

8. listopad 2021

Historický moment. Do čela Karlovy univerzity byla zvolena vůbec první žena v historii. Je jí profesorka Milena Králíčková, aktuálně prorektorka pro studijní záležitosti. Jaké plány má? „Stojí přede mnou určitě úkol pohnout v oblasti elektronizace a digitalizace,“ říká nastupující rektorka.

Králíčkovou zvolil akademický senát 55 hlasy od 69 přítomných členů, současného rektora Tomáše Zimu by měla vystřídat od února roku 2022. Do funkce jde s plány na lepší čerpání fondů i komercionalizaci vědy, středobodem její práce by podle Králíčkové měli být studenti. „A byli i těch posledních sedm a půl roku, kdy jsem pracovala jako studijní prorektorka,“ říká.

Čtěte také

Co podle ní studenty trápí? „V první řadě musím odpovědět, že studium. Kromě toho ale studenti řešili v covidu i ekonomické a duševní problémy. Udělali jsme si na univerzitě několik analýz a šetření. Zjistili jsme, že v programech, kde studenti mohli chodit do praktické výuky, byla duševní pohoda daleko míň zasažena. Musíme se určitě víc věnovat duševnímu zdraví studentů,“ myslí si Králíčková.

Škola bude podle jejího názoru v dalších letech čelit komplikacím v podobě distanční výuky v další vlně pandemie nebo nutnosti digitalizovat. „Jako tradiční univerzita jsme v některých oblastech rigidnější, než bychom být měli. Přede mnou určitě stojí úkol pohnout v oblasti elektronizace a digitalizace. Náš studijní informační systém si nemůžeme nést do 21. století, má jádro z 90. let. To nás velmi brzdí v tom, abychom byli víc student-friendly,“ podotýká.

Proč někteří vyučující nedostávají důstojné mzdy? A kde vidí nová rektorka největší mezery Karlovy univerzity? Poslechněte si celý rozhovor s profesorkou Milenou Králíčkovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.