Muže donutí hubnout porucha erekce, děti nebo zdraví. Na ženský vzhled je vyvíjen větší tlak

23. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy tloušťka - obezita - junk food - pohodář

„Pokud od těla něco očekáváte, tak si ho musíte hýčkat,“ říká pro Balanc nutriční terapeutka a lektorka společnosti Stop obezitě Marie Dobrovodská. Radio Wave natočilo šestidílnou podcastovou sérii Sádlo o společenském tlaku na ženský vzhled. Jak to ale mají muži s vlivem okolí a přijímáním vlastního těla? Prý se častěji zaměřují na svaly, a ne na přebytečný tuk, když se odhodlají, tak v hubnutí spíše uspějí. Začínají ale později.

„Ženy jsou ke svému tělu obecně kritičtější, mají pocit, že se mu musí více věnovat.“ Některé ženy se dokonce prohubnou životem, muži více usilují o svaly, které jsou spojené více s dobrou kondicí a zdravím. To, jak se stavíme ke svému tělu a životnímu stylu, si v základu vezmeme z rodiny. Uštěpačná poznámka otce k dceři v pubertě ji může poznamenat na celý život.

Mužské sebevědomí je v naší společnosti více přijímáno a podporováno, proto jich má méně problémy se vztahem k tělu, neřeší to. Ženy hubnou i preventivně, často si přijdou nedokonalé nebo ošklivé, i když jim takové signály okolí nedává.

tloušťka - obezita - gamer - hry - hraní

„Muži přichází v situaci, kdy mají zdravotní problémy.“ Mohou to být problémy v sexuální oblasti, příliš mnoho tuku snižuje hladinu hormonu testosteronu, který je v sexu důležitý. Také je trápí, když se nemohou věnovat svým dětem, jezdit s nimi na kole nebo hrát fotbal.

Čtěte také

Někdy jsou varovné signály i trochu úsměvné, když se pod chlapem propadne nábytek, nevejde se do auta nebo musí jít nakupovat do oddělení s nadměrnými velikostmi. Když se pak odhodlají se sebou něco dělat, častěji jim pomáhá vytrvalost a soutěživost. Ale radši spíše přidají pohybu, než aby ubrali bůčku.

„Příroda je vůči ženám trochu nespravedlivá, evolučně mají úspornější metabolismus.“ Mužům se lépe spaluje energie i rostou svaly. Ne samozřejmě všem a posměšky si sem tam poslechnou i kluci, kteří jsou velmi hubení a svalovou hmotu ani tuk se jim nedaří nabrat. Muži mají též méně patologické problémy, jako mentální anorexii nebo bulimii.

Pusťte si všechny informace v pořadu Balanc o mužském hubnutí, vztahu k tělu a srovnání se ženami.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související