„Na obětech sexuálního zneužívání vedení církve nezáleží,“ říká americký kněz

7. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kříž ve vodě

Americký římskokatolický kněz a člen dominikánského řádu Thomas P. Doyle už od 80. let aktivně pomáhá lidem, kteří zažili sexuální zneužívání ze strany duchovních, a snaží se na tento problém upozorňovat. Ve Spojených státech se stal v této oblasti průkopníkem a obětoval tomu i rozjetou kariéru v církevních strukturách. Právě ty dnes kritizuje, a dokonce mluví o toxickém klerikalismu.

Biskupům podle něj nezáleží na obětech sexuálního zneužívání, ale maximálně na mediálním obrazu jich samých, celé církevní hierarchie a institucionální církve.

Čtěte také

Českou perspektivu k americkému kontextu doplňuje reportér náboženské redakce Českého rozhlasu Adam Šindelář. Situace u nás je podle něj podobně neutěšená. Rozdíl je v tom, že první lidé s touto zkušeností v České republice začali mluvit teprve poměrně nedávno a věci se začínají dávat do pohybu. Možnosti právní i psychologické podpory pro přeživší existují, ale v institucionální církvi zpravidla bohužel ne.

Třetí pohled na problematiku zneužívání nabízí neuropsycholog Petr Bob, který se podílí na výzkumu americké organizace SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests – Síť přeživších pro lidi zneužité kněžími) zaměřeném na psychologické aspekty traumatu způsobeného touto zkušeností. Jako specifikum tohoto typu traumatu uvádí ztrátu důvěry ve spiritualitu a duchovní hodnoty jako takové. K prolomení traumatu ale může pomoct i meditace.

Zajímá vás víc? Pusťte si celý nabitý Hergot! na nelehké, ale o to důležitější téma sexuálního zneužívání v římskokatolické církvi.

 

Spustit audio

Související