Nesmíte přijít ani o minutu pozdě, dřete od rána do večera, říká studentka muzikálu v New Yorku
„Už jsem nechtěla znovu studovat hudební teorii,“ vyjmenovává herečka a zpěvačka Nina Schwarz jeden z důvodů, proč se po konzervatoři v Praze rozhodla pro American Musical and Dramatic Academy v New Yorku. V pátém ročníku na konzervatoři ji nadchl muzikál, ve škole přeskočila ročník, zvládla všechny zkoušky a muzikál začala v New Yorku studovat naplno.
„Chtěla jsem něco víc praktického, přičichnout k tomu být na stagi a pracovat,“ říká s tím, že školu jí pomohl objevit její přítel, který v té době studoval v Bostonu. „V pět ráno jsem doma stepovala a tancovala v pokojíčku,“ vzpomíná na přijímačky, které kvůli pandemii místo v Berlíně dělala online. Na školu se nakonec dostala, odletěla do New Yorku a přestěhovala se na kolej.
„Ve škole jsme od rána do večera a ještě zkoušíme,“ popisuje Nina nabitý rozvrh, který zahrnuje i víkendy. „Nesmíte přijít ani o minutu pozdě. Učitelé očekávají, že budeme půl hodiny předem ve třídě. Všichni musíme být sladění do bílé nebo černé,“ přibližuje přísná pravidla a dodává, že to k divadlu prostě patří.
„Co se týká muzikálu, nikdy jsem nad hudbou takhle nepřemýšlela,“ říká o metodě, při které dělají podrobný rozbor každé postavy a písně. „Učitelé tak moc dobře znají ty muzikály, že poznají, když byste tomu nevěnovali tu pozornost.“
„V Česku takovéhle zázemí vůbec nemáme, ale v Americe se muzikálem žije,“ popisuje Nina newyorskou scénu. „Tam je to ‚wow‘, všichni znají ty hvězdy a je vždycky vyprodáno,“ dodává. „Být tam, čerpat a vidět v akci všechny ty, kteří to dotáhli nejdál, je to nejvíc,“ uzavírá.
Jak vypadá studium muzikálu v zahraničí? Pusťe si celý rozhovor.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.