Než abychom vztah opravovali, raději ho vyměníme, říká psychoterapeut Michael Chytrý

11. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy rodina

Velké množství dětí vyrůstá v neúplných rodinách, rozvod rodičů je něco, co už skoro nikoho nepřekvapí. Někdy můžeme podléhat dojmu, že díky tomu už dopady rozvodů na děti nejsou nijak zásadní. Stejně tak deficity, které si odnášejí z rodin děti, kterým rodič fakticky nechybí kvůli rozvodu, ale proto, že se potýká s duševní nemocí. Jak se žije dětem, kterým v rodině něco zásadního chybělo?

Ačkoliv máme k dispozici stále více informací, knih a možností poradenské a terapeutické péče, zřejmě se nelze rozvést tak, aby to děti nezasáhlo, a to ani v případě, kdy se rozvádějící rodiče radují z toho, že děti nesou jejich rozvod vcelku dobře. „Někdy děti mohou přijmout rozvod rodičů s opravdovou úlevou, protože byly přítomny spousty hádek a nepříjemných věcí, ovšem za všechno se platí. A dítě si v tu chvíli vlastně vůbec nemusí uvědomovat, o co přichází, co mu bude chybět, a možná pomyslně přichází o něco, co ani nikdy nemělo,“ vysvětluje v Diagnóze F psychoterapeut PaedDr. Michael Chytrý. Velké množství rozvodů se spojuje zejména s tím, že se lidé odnaučili na věcech pracovat a opravovat je. „U nás doma když se něco rozbilo, tak táta vzal nářadí a spravil to. Dneska když se něco rozbije, tak se to vyhodí a pořídí se nové zboží, možná i lepší a kvalitnější,“ říká Chytrý.

Balanc s Michalem Mynářem: Vztah vás neudělá šťastnými, pouze zesílí, co do něj vložíte

Pár - dvojice - mladí lidé

„Vlastní charakter je jedním z předpokladů budování dobrých vztahů, důležité je, že chceme dávat něco více než jen reagovat na naštvané poznámky. Že jsme připraveni být laskaví, vstřícní a respektovat druhého,“ říká o zdravých partnerských vztazích psychoterapeut Michal Mynář. Co dalšího je důležité pro dobré a funkční partnerství?

Deficity z rodiny si však odnášejí i děti vyrůstající v rodině, třeba i úplné, kde se však jeden rodič, nebo dokonce oba dva potýkají s duševní nemocí. „Dítě, které vyrůstá s duševně nemocným rodičem odmalička, se s tím naučí zacházet. Naučí se režimu, pravidlům i požadavkům, které tu situaci provází, jiné to je, když se nemoc projeví zničehonic,“ upozorňuje psychoterapeut.

K životu potřebujeme mimo jiné rodičovskou lásku, přijetí, vidět funkční vztahy. Když nám něco z toho z jakéhokoliv důvodu chybí, pravděpodobně se to projeví i v našich vztazích v dospělosti. Dohnat deficity je možné třeba v psychoterapii. „Do poradny mi přicházejí pároví nevzdělanci, kteří za to ale často vůbec nemohou. Ti lidi nezažili, neviděli, neměli před očima párový svět, neumějí v něm fungovat,“ vypráví zkušenosti z vlastní psychoterapeutické praxe. Receptem na šťastnou rodinu jsou podle něj investice. „Rodina je dřina, ale je to něco, co pak dává hodnotu,“ doplňuje Michael Chytrý.

Co chybí dětem, které vyrůstají s duševně nemocným rodičem? Pokud přejímáme vzorce chování našich rodičů, můžeme přebírat i nějaké projevy jejich duševní nemoci? A co je vlastně normální rodina? Poslechněte si Diagnózu F.

Spustit audio

Související