Nezabíjíme zvířata a neobětujeme lidi, říká novodobý český druid Doran

18. březen 2024

Příchod slunce, jara a tepla lze oslavovat různě, třeba i rituálně. Pořad Hergot! se proto zaměřil na keltské náboženství, neboli druidství. To slaví na začátku jara svátek Imbolc a 1. května svátek Baltain. Představit tuto tradici přišel do studia David Maroš, který je součástí otevřeného a neformálního společenství druidů a vystupuje pod druidským jménem Doran.

Inspirace tohoto společenství sahá k dávným historickým Keltům, kteří vyznávali polyteismus. „To my v dnešní době děláme taky, ale jak to tak chodí, každý si bohy a bohyně představuje úplně jinak,“ vysvětluje Doran a k lidským obětem, které někomu možná přijdou v souvislosti s Kelty na mysl, říká: „dodržujeme české zákony, nezabíjíme zvířata a neděláme lidské oběti.“

Zajímá vás, čemu se tedy současní druidové z okruhu Dorana věnují? Čím jsou pro něho keltští bohové a bohyně? Co si slibují ženich a nevěsta během keltské svatby? To vše a ještě mnohem více se dozvíte ze záznamu rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.