NOVINKY: Mayen, Neon Bunny, Dillon, Moaning a další skučení

5. prosinec 2017
Factory Radia Wave
Sharlotte Gainsbourg

První prosincové várce novinek vévodí světová premiéra nového singlu kapely Mayen, která po dvou letech konečně chystá novou desku. Podíváme se i do Jižní Koreji za synthpopovou zpěvačkou Neon Bunny, do Německa za brazilskou zpěvačkou Dillon nebo do Francie za nejlepším albem Charlotte Gainsbourg. Dveře do svojí chýšky otevřel i dobrý label Sub Pop, který stále nepřestává objevovat nové kapely. A možná přijde i Playboi Carti.

Mayen – Gone
Credits: Lukáš Vydra
Label: self-released

Poté, co si Lukáš Vydra odskočil k bočnímu projektu Dukla, se po dvou letech vrací ke svým domovským Mayen. První singl nazvaný Gone upozorňuje na chystanou desku So Far So Good a zároveň i naznačuje změnu ve zvuku. Oproti předchozím nahrávkám prý totiž album vznikalo kolektivněji a Mayen se tak proměnili v regulérní kapelu. Celá deska natáčená v berlínském studiu Igora Brusa (Deaths) vyjde jak digitálně, tak na vinylu.

Neon Bunny – 지금 (Now)
Credits: Neon Bunny
Label: Seoulight

Korejská zpěvačka a producentka Neon Bunny působí na scéně už od roku 2011 a za tu dobu si vypracovala jasnou hudební strategii: její hřejivé elektronické tracky mají působit jako emoční obal, který člověk ochrání od tlaku a nástrah metropole jako je Soul. Aktuální singl 지금 (Now) se nese na vlně osmdesátkové melancholie.

Pi’erre Bourne – Yo Pi'erre! ft. Playboi Carti
Credits: Jordan Jenks,
Label: Interscope / SossHouse

Hláškou „Yo Pi'erre, wanna come out“ začíná letošní velký hit Magnolia atlantského rappera Playboi Carti. Tím volaným je producent a rapper Pi’erre Bourne, který se k spolupráci s Cartim vrací v skladbě nazvané právě Yo Pi'erre. Ta disponuje podobně excentrickým zvukem jako zmíněný hit a má nastartovat Bourneho rapovou kariéru, který o sobě tvrdí, že by se rád stal novým Kanye Westem. Skladba Yo Pi'erre je prvním singlem z chystané mixtape The Life of Pierre 4.

Dillon – Contact Us
Credits: Dominique Dillon de Byington, Nicholas Arthur Weiss, Tamer Fahri Özgönenc
Label: PIAS

V Německu usazená brazilská zpěvačka Dillon se v listopadu vrátila novým albem Kind. Míchá na něm elektroniku s popovým písničkářstvím ovlivněným současným R&B. Desítku nových skladeb spojuje téma lásky, jak ale víceznačný název může napovědět, Dillon se vrací i do svého dětství. Z desky si vybíráme skladbu Contact Us, kterou Dillon v trochu jiné podobě nahrála na úplném začátku své kariéry v roce 2008.

Sjowgren – Stubborn Forces
Credits: Sjowgren
Label: 300 Entertainment

Kalifornská indie kapela Sjowgren na sebe upozornila před dvěma lety hned prvním singlem Seventeen. Od té doby jsou pro hudební novináře trochu záhadou a nikde nejsou jejich fotky ani jména. Alespoň, že vydávají další singly. Stubborn Forces je už jejich čtvrtým vydaným songem a stejně jako předchozí se nese v duchu prosluněného indie popu s nádechem šedesátkového retra.

Charlotte Gainsbourg – Lying With You
Credits: Charlotte Gainsbourg
Label: Because Music

Pátá deska francouzské herečky a zpěvačky Charlotte Gainsbourg nazvaná Rest, která vyšla minulý měsíc, je zatím nejlépe hodnocenou nahrávkou její kariéry. Na albu, které z velké části produkoval francouzský producent a DJ Sebastian, se objevuje celá řada hostů: Paul McCartney, Owen Pallett nebo Connan Mockasin. My si teď k pilotnímu singlu Deadly Valentine nasazujeme do rotace ještě skvělý track Lying With You, který je nově opatřený působivým videoklipem.

Django Django – In Your Beat
Credits:
Label: Because Music

Oběma deskám britské art-rockové a taneční kapely Django Django jsme se na Radiu Wave hodně věnovali a hodně je i chválili. Pilotní singl z chystané třetí desky kapely, která má za sebou třeba nominaci na Mercury Prize nebo vystoupení na slovenském festivalu Pohoda, jsme tedy očekávali s velkou zvědavostí. In Your Beat už je na světě, a ačkoliv Django Django svůj sound nijak výrazně nezměnili, zase to stojí za to. Celé album vyjde na začátku příštího roku.

Moaning – Don’t Go
Credits: Sean Solomon
Label: Sub Pop

Náš oblíbený (a dobrý) label Sub Pop znovu vykutal neobjevenou kapelu. Moaning v čele se zpěvákem Seanem Solomonem vypustili ven svůj první singl Don’t Go a hned je jasné, na jakém průsečíku se pohybují – připomínají rané The Cure nebo Siouxsie and the Banshees a Solomon se zase samozřejmě svým vokálem přibližuje Ianovi Curtisovi z Joy Division. Eponymní debutové album vyjde v březnu a my se docela těšíme – potemnělého post-punku s gotickými prvky není nikdy dost.

The Go! Team – Mayday
Credits: Nkechi Ka Egenamba
Label: Memphis Industries

Debutová deska britské kapely The Go! Team nazvaná Thunder, Lightning, Strike vyvolala v roce 2004 vlnu nadšení – kombinace euforických vokálů zpěvačky Nkechi Ka Egenamba s hip hopovými samply, hromadou dechů a tučných beatů zněla jako o hodně rozjetější verze The Avalanches. The Go! Team si umíchali ideální recept hned na prvním desce a tak později neměli moc důvodů svůj sound měnit. Funguje to ale i po více než deseti letech. Nejnovějším důkazem je skvělý singl Mayday, který propaguje chystané album Semicircle. To vyjde v půlce ledna.

Kurisutaru – Left
Credits: Kurisutaru
Label: self-released

Pražský producent Kurisutaru informacemi o sobě celkem šetří, jediné, co víme, je tady jeho věk: 17 let a před maturitou. I v tomhle věku ale překvapil poměrně vyzrálým elektronickým EPčkem Preset, na kterém se potkávají temné synťáky s experimentální elektronikou a popem. Do rotace si nasazujeme track Left a jsme hodně zvědaví na to, s čím Kurisutaru přijde dál. Celé EP si můžete poslechnout na Bandcampu.