O historii, která mizí před očima s arabistkou Lenkou Hrabalovou

6. březen 2023

Nová kniha „Dějiny v troskách“ arabistky, íránistky a cestovatelky Lenky Hrabalové popisuje, z jakých důvodů dochází na Blízkém východě k rychlému mizení kulturních památek. Jedním z nich je jejich cílené ničení.

Hrabalová se na destrukci památek dívá z ideologických, náboženských i majetkových pozic. Ptá se například, zda Islámskému státu v Sýrií a v Iráku šlo pouze o očištění islámu, nebo za jejich ničením viděli i nějaké finanční příležitosti.

Lenka Hrabalová

 „Je zajímavé, že v dobách Islámského státu a potom, když Turecko zabralo část severní Sýrie, skokově narostl prodej syrských starožitností na burzách v New Yorku,“ říká autorka knihy. 

V regionu jsou zároveň přítomné snahy památky chránit, často i za velmi nebezpečných podmínek. „Lidé je chránili vlastními těly. V Mali, Sýrií či Iráku dělali kolem nich kruhy, drželi se za ruce, aby tam nemohly bagry a buldozery,“ vysvětluje Hrabalová.

Poslechněte si nový Hergot!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.