Oblíbený most pod Vyšehradem zmizí, nahradí ho nový. Jaký bude? Prozradí jeho architektka

5. únor 2024

„Starý most nebouráme, ale přesouváme. Tím ho považuji za zachráněný,“ říká architektka Iveta Torkoniaková. Odpovídá na obavy veřejnosti z toho, že zmizí ikonická konstrukce železničního mostu pod Vyšehradem.

Čtěte také

Její ateliér 2T Engineering spolu s dalšími členy týmu a spoluautory vyhrál soutěžní dialog na nový most pod Vyšehradem. Mnoho lidí ale proti tomuto návrhu vystupuje a brání starý most. „Byla jsem připravená na kritiku, ale ta vlna dojmologie, která se roznesla po médiích a po internetu – ta mě opravdu překvapila,“ říká architektka. Jaký tedy nový most bude? „Bude to most městotvorný a volnočasový,“ říká. Bude mít prostorné lávky pro chodce a cyklisty. Jak budou fungovat? Nebude příliš široký? Co se bude dít pod mostem na obou březích? A co říká na námitku, že je její návrh podprůměrný?

Iveta Torkoniaková

Iveta Torkoniaková navrhla už řadu mostů, například lávku pod hradem ve Strakonicích či přechod přes dálnici D8 u Ústí nad Labem. Vůbec první byl Lahovický most, k němuž ji přizval mostař Václav Mach. Jak to vlastně funguje mezi mostními inženýri a architekty? A jiskří to?

Mluvili jsme i o dalších mostech, na jejichž projektování se podílela. Co ji na mostech baví? Soulad konstrukce a architektury a také to, že jsou hodně vidět. „Působí v okolí trochu jako socha,“ říká.

O mostech – pod Vyšehradem, ve Strakonicích, v Ústí nad Labem a mnoha dalších.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.