Podcasty Sádlo a Hrana: O velkých ženách, malých mužích a dalších zrcadlech stereotypů
„Moje osobní téma je taky sádlo,“ říká Lukáš Houdek, dokumentarista a autor nové série Radia Wave o mužském vzhledu a body image, Hrana. V debatě s autorkou podcastové série o tlaku na ženský vzhled Sádlo, Ridinou Ahmedovou, na LFŠ v Uherském Hradišti rozebrali, jestli trápí tělesné proporce různě muže a ženy, nebo zda existuje způsob, jak vzhled druhých vhodně komentovat. Jak moc se od evropského liší kánon krásy v Ghaně?
„Často zaznívá téma mužnosti, jak vypadá správný chlap. A to v různých pohledech. Je to o chování, třeba jestli má člověk dostatečně mužný hlas,“ popisuje Lukáš svůj údiv nad škálou pochybností respondentů série Hrana nad sebou samými. „Překvapilo mě, kolik chlapů má trauma z toho, že jsou moc hubení a malí.“
Čtěte také
On sám o složitém vztahu k vlastnímu tělu a snaze o štíhlost otevřeně promluvil v podcastu Šeptem. Odsud pak vzešel nápad na sérii o mužské body image. „Cítím, že muži se za to mnohem víc stydí. Bojí se, že se jim bude někdo smát, hlavně heterosexuální muži.“
O strachu z nedostatečnosti a nepřijetí vyprávěla v šesti epizodách série Sádlo řada dívek a žen. Své o tom ví i autorka série Ridina. Díky některým výpovědím lze zjistit, že zdravý postoj k sobě samotným si muži a ženy často komplikují navzájem. „Objevovali se tam typy otců, pro které měla dcera splňovat nějaká očekávání, aby je dobře reprezentovala,“ vysvětluje Ridina.
„Pak tam figurovali partneři. Některým ženám s nadváhou muži řekli, že vztah s nimi je super, ale nemají na to je představit kamarádům, protože by byli za toho, kdo na nic lepšího nemá, selhává.“ Podle Ridiny se tak ukazuje, že tlak na ženské tělo má přeneseně toxický vliv i na muže.
Jaké reakce mezi lidmi budila série Sádlo? Kdy může být i lichotka urážkou? Máme vůbec vzhled druhých komentovat? A co všechno pomáhá v sebepřijetí konkrétně u Ridiny a Lukáše? Poslechněte si sestřih debaty.
Související
-
Začíná podcast Hrana, série o mužské body imagi a soubojích s vlastním tělem
„Když mi bylo osmnáct, řekl mi jeden blízký člověk, ať se o ty špeky na břiše dobře starám. Nic jsem neodpověděl, ale strašně mě to urazilo,“ říká autor série Hrana.
-
Cvičit i se zlomeninami a ládovat se, dokud nezvracíš. Touha po dokonalém těle může přerůst v nemoc
Ridina Ahmedová přemítá nad funkcí jídla a sílou pokušení v kontrastu s obrovským tlakem na linii a váhu. Co když nám ale tyto myšlenky přerostou přes hlavu?
-
„Vždycky jsem chtěl být hrozně hubenej.“ Jaký vztah mají muži sami k sobě? A kdo za to může?
„Já mám pocit, že většina českých mužů je nesoucí se hlava. Existuje hlava a tělo je někam dopravuje, ale do určité míry neexistuje.“
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka