Rozveď se u notáře, nebo zaplať. Novela upravující rozvodová řízení může ohrozit zranitelné ženy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rozchod – pár

Ministerstvo spravedlnosti předložilo návrh novely upravující rozvodová řízení. Ta by měla zjednodušit rozvody manželských párů, které se shodnou na rozdělení péče o děti i na výši výživného. Naopak těžší a hlavně dražší by měl být rozvod pro pár, který se o nastavení pře.

V Česku končí rozvodem každé druhé manželství. Roste ale i počet párů, které se rozhodnou nastavit pravidla odluky dopředu. Podle Notářské komory si předmanželskou smlouvu sepíše každý pátý pár. Ministerstvo spravedlnosti se teď snaží dohody o rozvodu podpořit. Volí k tomu však spíš negativní motivaci než proaktivní a pozitivní nástroje. Podle novely by měl ten, kdo navrhuje rozvod a nepodaří se mu najít shodu se stávajícím manželem či manželkou, zaplatit až o pět tisíc korun vyšší poplatek. V současnosti vyjde poplatek za rozvod na dva tisíce. Autoři novely tvrdí, že jejich záměrem je zvýhodnit neproblematické rozvody.

Je dobré podporovat společnou dohodu o rozvodu. Ten však velmi často nebývá hezkou věcí. Kdyby se páry vždy dokázaly dohodnout, nejspíš by se nemusely rozvádět. Ne vždycky se dá zároveň očekávat, že manželé dokážou potlačit své zájmy a budou se snažit prosadit to, co je objektivně nejlepší pro dítě.

Podle novely by levnější rozvod měli ti manželé, kteří se dokážou shodnout a dohodu stvrdí u notáře. Měla by zahrnovat to, jak bude probíhat péče o děti a jak vysoké bude výživné. V posledních letech se však počet rozvodů dohodou stále zvyšuje, a to i bez novely. V roce 2015 se na rozvodu dokázala shodnout zhruba třetina rozpadajících se manželství. V loňském roce už se s dohodou rozvádělo celých 46 % párů.

Otázkou tedy je, komu tato nová pravidla prospějí, a komu naopak citelně uškodí. První postiženou skupinou jsou notáři. Ti se podle České advokátní komory příliš neradují. Prý je jich už teď nedostatek a v některých regionech jsou zavaleni prací. V druhé řadě pomoc soudu potřebují především ti, kteří se dohodnout nedokážou a jejichž partner či partnerka s rozvodem nesouhlasí, nebo jim přímo hází klacky pod nohy a rozvod komplikuje. Ti ale nyní budou penalizováni za něco, za co v podstatě nemohou. V případě, že se s manželem či manželkou rozvádíte třeba proto, že je partner hazardní hráč, který se odmítá léčit a dostal rodinu do mnoha exekucí, může být poplatek 7000 korun zcela nad vaše možnosti. Stejně tak může být taková částka zásadní, pokud se staráte o domácnost a děti a jste zcela odkázáni na příjmy partnera. Zvláště zranitelné jsou pak manželky, které se rozvádí kvůli domácímu násilí. Pro ně je odejít ze vztahu často extrémně náročné a finanční bariéra jim v tom rozhodně není podanou rukou.

bití - bití dětí - domácí násilí - bité děti

Dohoda u notáře také není vždy ideální v ohledu na nejlepší zájem dítěte, na který by měl soud v případě rozvodu dohlédnout. O to se nyní často zasazují právě advokáti se specializací na rodinné právo a soudci s mnohaletou zkušeností v rozvodových řízeních. Pro notáře ale je taková věc novinkou a nemají zkušenosti s mediací.

Na novele o rozvodech však není všechno špatně. Nově by podle novely mohl být zabaven řidičský průkaz nebo třeba zbrojní pas tomu rodiči, který dlouhodobě neplatí výživné. Doufejme jen, že pokud bude novela v tomto znění schválena, nepovede to k tomu, že se někteří ani nerozvedou, a tak jim tvrdší bič na neplatiče výživného nebude nic platný.

Jaká jsou úskalí návrhu nové novely upravující rozvodová řízení a v čem může úprava poškodit zvláště zranitelné ženy v nefunkčních vztazích? Poslechněte si komentář Johanny Nejedlové.

Spustit audio
autor: Johanna Nejedlová

Odebírat podcast

Související