Sting by to udělal jinak. S Milošem Hrochem o českém shoegazu a jeho knize Šeptej nahlas

2. květen 2025

Záda otočená směrem k publiku, pokukování po teniskách, ale především po vlastních a efekty přetékajících pedal boardech. Nekonečné utápění se v chlácholivém hluku. Těsně po revoluci u nás začala vznikat osobitá nezávislá shoegazová scéna, jejíž příběh vypráví nová kniha Miloše Hrocha Šeptej nahlas.

„Bez Špíny by tahle knížka vůbec nebyla, byl to takový můj první ponor do téhle raně porevoluční shoegazové scény,“ tvrdí náš bývalý moderátorský kolega Miloš, který se po delší době dostavil k nám do studia, tentokrát ovšem na druhou stranu vysílacího pultu. Probírali jsme jeho novou knihu Šeptej nahlas, ve které rozkrývá zákoutí první poloviny devadesátek, kdy v Česku vznikaly svébytné a originální kapely, navazující na shoegaze a dream pop. Ecstasy of St. Theresa, Here, Naked Souls nebo třeba Toyen tvoří jednotlivé příběhy o tom, jak zasněný, omamný zvuk prosakoval ven a intenzivně rezonoval, mimo jiné i dál od Prahy směrem na Západ.

„Klíčový byl rozhovor s Honzou Muchowem, který si všechno dobře pamatuje a do toho celého mě zasvětil, rozhovor měl skoro 8 hodin,“ popisuje Miloš, co mu pomohlo pro počáteční vytvoření rastru i indicií, kudy a za kým se vydat při svém bádání dál. „Každá z těch kapel, o kterých píšu, má alespoň jednu nahrávku, která mi přijde nadčasová,“ shrnuje Miloš a vypichuje album Swirl od Here.

Miloš Hroch

„Here narozdíl od ostatních těch kapel nepocházejí z Prahy, ale z Vyškova. Což neříkám, že by je mělo nějak diskvalifikovat, ale měli zkrátka dál do toho centra a navzdory tomu si vybudovali dost silnou scénu v místním F klubu, kde pořádali poslechovky kapel z britské scény,“ popisuje Miloš.

Jaká byla tehdejší shoegazová scéna a v jakých kulisách se aktéři pohybovali? Jak probíhaly některé rozhovory a byl tu někdo, kdo se s Milošem o minulosti nechtěl bavit? Která situace si žádala až detektivní rozplétání? Jaké kapely mu během psaní přirostly k srdci? Kolik dobových historek jsme stihli odvyprávět? Poslechněte si celý rozhovor s Milošem o knize Šeptej nahlas ze záznamu!

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.